Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Ethereum, madenciliğe duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracak The Merge güncellemesini resmen yayınladı. İşte The Merge hakkında, kripto para dünyasıyla ilgilenenlerin bilmesi gerekenler!

Dünyanın en popüler ikinci kripto para birimi Ethereum, oldukça önemli bir dönemece girdi. Ethereum topluluğu, aylardır üzerinde çalıştığı “The Merge” isimli güncellemesini resmen yayınladı. Peki The Merge ne anlama geliyor ve kripto para dünyası için önemi ne?

Kripto para birimleriyle ilgili en tartışmalı özellik, ciddi boyutta çevre kirliliği yaratıyor olması. Öyle ki başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere tüm kripto para birimleri, madencilik ve blok zincirler nedeniyle çok büyük enerji tüketimine yol açıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse; Bitcoin kaynaklı işlemler için yıllık 150 terawatt-saat elektrik tüketiliyor. Bu da 65 milyon ton karbondioksitin atmosfere salınması anlamına geliyor. The Merge güncellemesi ile bu tüketim ve kirliliğin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Ethereum’un The Merge Güncellemesi Enerji Sorununu Çözecek!

Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para birimleri, şu anda iş ispatı (PoW) denen bir tekniği kullanıyor. Bu sistem, para transferini tüm kullanıcıların görebileceği bir şekilde bildirilmesi şeklinde çalışıyor ve Ethereum ağına kod olarak giden bu bildirim, madenciler arasında rekabete neden oluyor. Tüm madenciler, bu mesajı aldıktan sonra kodu çözmeye çalışıyorlar ve sadece bir madenci, amacına ulaşıyor. Sonraki süreçte ağdaki diğer kullanıcılar bu çözülmüş kodu inceliyor. Onay verildikten sonra da para transferi gerçekleşmiş oluyor.

Bu sistem, ne yazık ki enerji harcama konusunda son derece savruk davranıyor. Ethereum’un The Merge güncellemesi ise bu enerji sarfiyatını yüzde 99 oranında düşürmeyi amaçlıyor.

The Merge Güncellemesinin Amacı ve Çalışma Prensibi

Ethereum geliştiricilerinin üzerinde çalıştığı The Merge güncellemesi, iş ispatı tekniğini hisse ispatı (PoS) olarak değiştirmeyi amaçlıyor. Bu yeni teknikte tüm ağ katılımcılarına gerek kalmıyor. Öyle ki Ethereum ağına büyük miktarda teminat yatıran katılımcılar, bundan sonraki süreçte doğrulama işleminin tek adresi haline geliyor.

The Merge güncellemesinden sonra Transfer işlemlerinin, yalnızca teminat sahipleri tarafından doğrulanması planlanıyor. Eğer bu doğrulama sırasında usulsüzlük olduğu tespit edilirse, yatırılan teminatın tamamına el koyulacağı belirtiliyor. Ethereum Topluluğu, bu şekilde dolandırıcılığın önüne geçilebileceğini düşünüyor.

The Merge Güncellemesi Başarılı Olursa Ne Olacak?

Şayet The Merge güncellemesi başarıya ulaşırsa, diğer kripto para birimlerinin de PoS sistemine geçiş yapması için çok büyük bir baskı oluşacak.  Tüm kripto para birimlerinin bu baskı sonucunda aynı uygulamayı benimsediğini düşünürsek, bu da cicci boyutta enerji tasarrufu sağlayacak. Çünkü işlem kontrolünü Ethereum madenciliğinde kullanılan ekran kartları değil, teminat gösterebilen kullanıcılar yapacak.

The Merge güncellemesinin tek avantajı enerji tüketimi değil elbette. Yapılan güncelleme ağ verimliliğini artıracak. İşlemler daha hızlı yapılacak ve maliyetler düşecek. Hatta sektörün önde gelenleri, bu güncelleme ile Ethereum’un Bitcoin’in önüne geçeceğini düşünüyor.

Yatırımcıları ve Madencileri Neler Bekliyor?

Ethereum The Merge güncellemesi haberleri, kripto para biriminin fiyatını ciddi anlamda artırdı. Öyle ki Ethereum (ETH), son 24 saatte yüzde 6’nın üzerinde değer kazandı. Bu artış elbette yatırımcıların yüzünü güldürdü. Kripto para analistlerine göre her şey yolunda giderse ETH’nin yükselişi tüm hızıyla devam edecek. Güncellemenin başarısız olması durumunda ne olacağınıysa kestirmek şu an için pek de mümkün değil.

The Merge, ETH madeni yatırımcıları için pek de iyi sonuçlar doğurmayacak. Zira haberimizin önceki kısımlarında bahsettiğimiz gibi; güncelleme ile madencilere gerek kalmamış olacak. Ancak bu konuda farklı görüşler var. Ethereum geliştiricilerinin madencilerin baskısına dayanamayacakları ve onların para kazanmayı sürdürmeleri için alternatif bir yöntem üretmeye çalışacakları iddia ediliyor. Ancak bunlar kesinleşmiş şeyler değil. Madencilerin akıbeti, ilerleyen süreçte belli olacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz