Ana Sayfa Dijital Facebook Arkadaş Listesi Gizleme Nasıl Yapılır?

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme Nasıl Yapılır?

0
32748
facebook arkadaş listesi gizleme nasıl yapılır

Facebook, kullanıcılarının özel alanlar yaratması için bazı bilgileri kısıtlamalarına olanak veren güncellemeler geliştirdi. Profilde ekli olan ya da olmayan kişiler, Facebook’un gizlilik özellikleri sayesinde artık profil sahiplerinin izin verdiği kadar bilgiyi görebiliyorlar. Kısıtlanan bilgilerin başında “Facebook arkadaş listesi” geliyor. Kullanıcılar tarafından sık kullanılan arkadaş listesi gizleme yöntemi Facebook’un getirdiği gizlilik ayarlarından sadece biri. Facebook arkadaş listesi gizleme hakkında detaylar yazımızda…

Facebook profilinde yer alan herkese açık bilgiler, kullanıcılar başta olmak üzere anket şirketleri, alışveriş siteleri ve çerez uygulamaları tarafından rahatlıkla elde edilebilir. Kullanıcıların herkese açık profil bilgilerinde; yaş aralığı, dil, ülke, ad, soyad, cinsiyet, kullanıcı adı, kullanıcı kimliği (Facebook hesap numarası), profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafına dair veriler yer alır. Facebook profilinizde bulunan temel bilgileri düzenleyebilir ya da kimlerin görebileceğini seçebilirsiniz. Profilinizde “hakkında” başlığı altında yer alan temel bilgileriniz dahil olmak üzere; arkadaş listesini ve gönderileri de üçüncü kişiler için sınırlandırabilir, hatta gizleyebilirsiniz. Gizleme işlemini bütün herkes için yapabileceğiniz gibi bazı kişiler için özel olarak da ayarlayabilirsiniz. Birkaç kolay adımla Facebook arkadaş listesi gizleme işleminin nasıl yapılacağına gelin, birlikte bakalım!

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

facebook arkadas listesi gizleme islemi nasil yapilir

Facebook, tanımadığınız ve hakkınızda bilgi sahibi olmasını istemediğiniz kişilere karşı gizlilik seçeneklerini çoğaltmaya devam ediyor. Bu aşamada Facebook’un bu hakkı bütün kullanıcılarına sunduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle diğer kullanıcılar da sizin gibi kendi profillerinden arkadaşlarını kimlerin görebileceğini kontrol ederler. Siz arkadaş listenizi görmesini istemediğiniz herhangi bir kullanıcının arkadaşlarını görebilirsiniz. Ancak aynı kullanıcının sizin arkadaş listesini görmenizi engellemesi halinde; sizin herhangi bir seçeneği işaretlemenize gerek kalmadan o kişinin arkadaşlarını kendi hesabınızla görmeniz mümkün değildir. Arkadaş listesi seçenekleri, tamamen kişinin seçimlerine göre belirlenen kişisel bir ayardır.

Facebook arkadaş listenizi kimlerin görebileceğini sadece profil ayarlarınızdan kontrol edebilirsiniz.

 • Facebook arkadaş listesini herkesten gizlemek için ilk adımda Facebook’a giriş bilgilerinizi yazarak güvenlik adımlarını geçmeniz ve kendi profilinizi açmanız gerekir.

Facebook arkadaş listesi gizleme

 • Açılan ekran üzerinde sizi Facebook ana sayfası karşılar. Ekranın sağ üst kısmında kırmızı çember içine alınan aşağı ok işaretine tıklayın.
 • Bu ok işaretinin alt başlıklarında Facebook ayarlarını yapabileceğiniz kısayol seçenekleri bulunur.

facebook arkadas listesi gizleme 2

 • Ana sayfa üzerindeki ok işaretine tıkladıktan sonra karşınıza profille ilgili denetim yapabileceğiniz seçenekler sunulur. Bu seçenekler arasında “ayarlar” yazısına tıklayın.

facebook arkadas listesi gizleme 3

 • Ayarlar seçeneğinden sonra sol sütunda bulunan “gizlilik” sekmesine tıklayın.

facebook arkadas listesi gizleme 4

 • Gizlilik seçeneğinin altında “insanlar seni nasıl bulabilir ve seninle nasıl iletişim kurabilir?” sorusunu göreceksiniz. Bu sorunun alt başlıklarında Facebook arkadaş listesine dair seçenekler yer alır.
 • Eğer arkadaş listenizin görünürlüğünü sınırlandırmak istiyorsanız; “arkadaş listeni kimler görebilir” sorusunun yanındaki herkese açık ifadesini “değiştir” yazısına tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

facebook arkadas listesi gizleme 5

 • Arkadaş listenizi sınırlandırmak için; arkadaşlar, şu kişiler hariç arkadaşlar, belirli arkadaşlar, sadece ben ve özel kategorileri sunulur. Siz kendini isteğiniz doğrultusunda bu seçeneklerden birini işaretleyerek Facebook arkadaş listesi ayarlarınızı yapabilirsiniz.
 • Arkadaş listenizi herkesten gizlemek istiyorsanız “sadece ben” ifadesine tıklamanız gerekir.

Facebook arkadaş listesi ayarlarını düzenlemek için TIKLAYINIZ!

Facebook’ta Bazı Arkadaşları Gizleme İşlemi Mümkün Mü?

Facebook arkadaş listenizde bazı arkadaşlarınızın görünmesini engelleyemezsiniz ama Facebook listenizdeki arkadaşlarınızı herkes ile paylaşmak zorunda değilsiniz. Facebook’ta bazı arkadaşları gizleme işlemi için Facebook’un gizlilik ayarlarını kullanabilirsiniz.

Facebook'ta bazı arkadaşları gizleme

 • Arkadaş listenizi “belirli arkadaşlar” seçeneği ile sadece seçtiğiniz kişilerin görmesine izin verebilirsiniz.

Facebook’ta Tek Bir Arkadaş Gizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook arkadaş listenizdeki bir kişiyi bu listede görünmez kılmanız mümkün değildir fakat arkadaş listenizi tek bir arkadaşınızdan gizlemek istiyorsanız bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • Bunun için Facebook’un gizlilik ayarlarının alt başlıklarında yer alan “arkadaş listesini kimler görebilir” sorusunun seçeneklerini kendinize göre değiştirmelisiniz.

 • “Arkadaş listeni kimler görebilir” seçeneğinin alt başlıklarında “özel” sekmesi yer alır.
 • Özel yazısına basarak dilediğiniz sayıdaki kişiyi sınırlandırabilir ve tek tek seçim yapabilirsiniz.

 • “Özel” yazısına tıkladıktan sonra açılan ekranda seçim yapabilmeniz için paylaşacaklarım ve paylaşmayacaklarım kutucuklarını doldurmanız gerekir. Bu kutulara istediğiniz kadar kişi ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.
 • Gerekli seçimleri yaptıktan sonra “değişiklikleri kaydet” yazısına basmanız yeterli olur.

Facebook’ta Ortak Arkadaşları Gizlemek Mümkün mü?

Facebook’un gizlilik ayarları bölümüne gelip arkadaş listenizi herkesten gizlemeyi seçseniz bile ortak arkadaşlarınızı diğer kullanıcılardan gizleyemezsiniz. Gizlilik ayarları bölümünde Facebook ortak arkadaş gizleme konusunda şu hatırlatmayı yaparak bu işlemin mümkün olmadığını aktarıyor:

Hatırlatma: Kendi zaman tünellerinde arkadaş listesini kimlerin görebileceğini arkadaşların kontrol eder. Kullanıcılar senin arkadaşlığını bir başka Facebook kullanıcısının zaman tünelinde görebiliyorlarsa, bunu Haber Kaynağı ve arama gibi Facebook’taki diğer yerlerde de görebilirler. Bunu “sadece ben” olarak ayarlarsan arkadaş listenin tamamını zaman tünelinde sadece sen görebileceksin. Diğer kişiler sadece ortak arkadaşlarını görecek.

İnternet Dolandırıcılığı – Timur Akkurt & Ekin Kollama

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz