facebook sağlık bakanlığı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook dünya genelinde yayılmaya devam eden COVID-19’un olumsuz etkilerini azaltmak istiyor.Facebook, platformdaki yanlış bilgilerin ve zararlı içeriklerin yayılmasını engellemek ve insanların bölgesel ve yerel sağlık kuruluşlarıyla bağlantı kurabilmelerini sağlamak için çalışıyor.

Bu doğrultuda, bugün itibariyle Türkiye’deki Facebook kullanıcıları platform üzerinden kendilerini T.C. Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesine yönlendiren açılır bir iletiyle karşılaşacaklar. “Koronavirüsün Yayılmasını Önlemeye Yardımcı Ol” başlıklı ileti, kullanıcıları Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan son bilgilere bakarak yeni koronavirüsün yayılmasını önlemeye teşvik edecek.

Şirket aynı zamanda, COVID-19 konusunda en doğru bilgileri Türkiye vatandaşlarına doğrudan ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Facebook ve Instagram platformlarını etkin bir şekilde kullanan Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçecek. Konuyla ilgili bilgilendirici paylaşımlarını çok daha geniş kitlelere ulaştırmasına yardımcı olacak. Şirket, bakanlığa reklam kredisi ve teknik destek de sunacak.

Derya Matraş, bir sosyal medya platformu olarak herkesin doğru ve güvenilir bilgiye ulaşabilmesini sağlamayı en büyük sorumlulukları olarak gördüklerini dile getirdi. Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, şunları dile getirdi. Matraş: “Bu sorumluluk, bireylerin alacağı önlemlerin COVID-19’un ülkemizdeki yayılma hızını azaltabileceği bu kritik dönemde daha da büyük bir önem kazandı. Biz de Facebook olarak, ülkemizdeki insanların Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan en son bilgilere en hızlı şekilde ulaşabilmeleri adına gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki insanların aileleriyle, arkadaşlarıyla ve kendileriyle aynı ilgi alanlarına ve amaçlara sahip bireylerden oluşan topluluklarla bir araya gelebildiklerini biliyoruz. Kullanıcıların birbirlerine destek oldukları alanlar sunabilmenin önemini çok iyi biliyoruz.”

Facebook maske ve yanıltıcı içerik reklamlarını da kaldırmıştı

Facebook, platformlarında koronavirüs ile ilgili yanlış ve zararlı bilgilerin yayılmasını engellemek için tedbir alıyor. Şirket Türkiye’deki kullanıcılarına açılır ileti gösterilmesi ve Sağlık Bakanlığı’na finansal ve teknik destek sunulması da dahil olmak üzere bir dizi önlem alıyor. Bu doğrultuda şirket, insanların platformları üzerinden en güvenilir ve doğru bilgilere ulaşmalarını sağlamaya çalışıyor. Facebook son olarak koronavirüs ile ilgili panik yaratan, virüsü tedavi ettiğini ya da bulaşmasını engellediğini iddia eden tüm reklamları engelleme kararı aldı. Aralarında Türkiye’den iki doğruluk kontrolü partnerinin de yer aldığı dünyanın dört bir yanındaki bağımsız doğruluk kontrolü kuruluşlarına iki milyon dolar yardımda bulundu.

Şirket, aynı zamanda önümüzdeki günlerde kullanıcıların Facebook Haber Kaynaklarının en üstünde yer alacağı çalışmalar yapıyor. İnsanların sağlıklı kalmaları ve aileleri ve topluluklarını desteklemeleri için çalışmalar yapıyor. Facebook, COVID-19 ile ilgili son haberleri, bilgileri, kaynakları ve önerileri bulabilecekleri bir alan sunacak olan Koronavirüs (COVID-19) Bilgi Merkezi’ni de Türkiye’de kullanıma sokacak. Koronavirüs (COVID-19) Bilgi Merkezi’nde, Dünya Sağlık Örgütü gibi küresel kuruluşların ve ulusal sağlık kuruluşlarının paylaştığı son gelişmeler yer alıyor. Aynı zamanda, sosyal mesafe ve salgının yayılmasını engelleme ile ilgili makaleler, videolar ve gönderiler de platformda yer alacak.

İnternet Dolandırıcılığı – Timur Akkurt & Ekin Kollama

Ünlüler Coronavirüse Karşı Etkili Olduğu İddia Edilen, Tarım Bakanlığı Onayı Olmayan Ürün Reklamı Yaptı