Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Geçen günlerde ABD’nin Florida Eyaleti’nde yaşanan bir silahlı saldırı sonucu, FBI Apple’dan iki şüphelinin iPhone kilidini açmasını istemişti. Ancak Apple kişisel verilerin korunması gerekliliğiyle iPhone’ların kilidini açmamıştı. ABD Başkanı Trump, kilitleri açılmayan iPhone’lar için Apple’a sert sözler söyledi.

FBI, Aralık ayında Pensacola Deniz Üssü’nde yaşanan bir silahlı saldırıya ilişkin olarak Apple’a mektup göndermiş ve telefonları aramak için mahkeme izninin olduğu ancak müfettişlerin telefon kilitlerini açamadıkları belirtmişti. Teknoloji üreticisi, savcılığın kendilerine yeterli kanıt sunmadığı gerekçesiyle ibu talebe olumsuz cevap vermişti.
Apple, iOS güvenlik protokollerine aykırı bir hamlede bulunmadan kilitli cihazların içindeki verileri paylaşmadığı için Trump’ın hedef tahtası haline geldi.

Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Apple’a karşı sert sözler söyledi. ‘’Biz Apple’a ticari ve diğer konularda sürekli yardımcı oluyoruz ancak onlar katiller, uyuşturucu satıcıları ve diğer şiddet suçu işleyenlerin kilidini açmıyor. Sorumluluk alıp büyük ülkemize yardımcı olmaları gerek. Amerika’yı yeniden harika yap!’’ şeklinde bir paylaşımda bulunarak Apple’ı soruşturmalarda yetkililere yardımcı olmamakla suçladı.

FBI ile Apple arasında kilitli iPhone sorunu

FBI’dan açıklama geldi: Akıllı televizyonlara dikkat!