youtube-yayin-kalitesini-dusurme
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Tüm dünyada hızla yayılan COVID-19 ve yetkililerin yaptığı evde kalma çağrısı sebebiyle, son günlerde dijital yayın platformlarına gösterilen ilgi oldukça yükselmişti. Bunun üzerine Netflix, internet stabilitesini koruyabilmek adına yayın kalitesini 1 aylığına yüzde 25 oranında düşüreceğini açıklamıştı. Yaşanan bu gelişmeler sonrası, YouTube ve Amazon Prime Video da Netflix gibi Coronavirüs sürecinde yayın kalitesi düşürme kararı aldığını duyurdu.

Çin’in Wuhan şehrinden dünya geneline hızla yayılan COVID-19 ve yetkililer tarafından yapılan sosyal izolasyon çağrıları sebebiyle, son günlerde dijital yayın platformlarına gösterilen ilgi önemli oranda artış göstermişti. Bunun üzerine Netflix, üye sayısının en fazla olduğu bölge olan Avrupa’da internet stabilitesi ve altyapısını koruyabilmek adına yayın kalitesini 1 aylığına düşüreceğini açıklamıştı. Buna göre, platformda yayınlanan içeriklerin kalitesi SD kaliteye çekilecek ve Coronavirüs sonrası yüzde 50 trafik artışı yaşayan şirket, yayın kalitesini yüzde 25 oranında düşürecekti. Yaşanan bu gelişmeler sonrası, YouTube ve Amazon Prime Video da Coronavirüs sürecinde yayın kalitesi düşürme kararı aldığını açıkladı.  

Yapılan açıklamaya göre; yayın devleri, söz konusu kalite düşürme hamlesini Netflix gibi Avrupa merkezli olarak hayata geçirecek. Atılan bu adım, Avrupa’nın internet altyapısı üzerindeki yükü azaltmayı hedefleyecek. YouTube tarafından yapılan müdahale, Avrupa’daki tüm videoları kapsayacak. Bu da kıtadaki tüm videoların, artık otomatik olarak standart çözünürlük seçili biçimde izlenebileceği anlamına gelecek. Kalite düşürme hamlesi, Netflix’te 1 ay boyunca geçerli olacak. YouTube’un ne kadar süreyle bu müdahaleyi sürdüreceği ise henüz net değil. 

Diğer yandan Amazon, kendi yayın platformu Prime Video‘da yayınlanan içerikler üzerinden yapacağı bu hamleyi Coronavirüs sürecinde iletişim hizmetlerinin daha dikkatli yönetilmesi gerektiğini düşündükleri için hayata geçirecek. Şirket tarafından yapılan bu müdahale, Avrupa‘da internet hizmetlerinin doğru yönetilmemesi durumunda insanların evden çalışamaz hale gelmesini önlemeyi hedefleyecek. Yayın devi bu kapsamda, kullanıcıları için kaliteli bir yayın hizmeti vermeyi sürdürürken içeriklerin bit oranını Avrupa’da bir süreliğine aşağı çekecek.

AB yetkilisi, yayın devlerinin CEO’larıyla görüşmüştü

Netflix tarafından yapılan yayın kalitesini düşürme hamlesi, Avrupa Birliği Delegesi Thierry Breton ve Netflix CEO’su Reed Hastings arasında gerçekleştirilen bir görüşme sonrası gelmişti. Breton’ın, konuyla ilgili olarak Google ve YouTube CEO’suyla da görüştüğü bildirilmişti. Yapılan görüşmelerin, tüm Avrupa’ya yetecek kadar sorunsuz bir internet hizmetini sağlamayı ve kıtadaki internet altyapısının çökmesini önleyebilmeyi amaçladığı aktarılmıştı.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Netflix yayın kalitesini yüzde 25 düşürecek!

Netflix, Coronavirüs sebebiyle içerik üretimini durdurduğunu açıkladı

YouTube, bazı kanalların Coronavirüs videoları ile para kazanmasına izin verecek