Facebook yeni geliştirdiği yapay zekayı duyurdu. Facebook’un “Mesh R-CNN” isimli yeni yapay zekası, iki boyutlu nesnelerin üç boyutlu hale çevrilmesine ve nesnelerin tahmin edilmesine yarıyor.

Facebook, uzun bir süredir yapay zeka teknolojileri ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Şirket bugüne dek çeşitli yapay zeka araçları geliştirdi ve geliştirmeye de devam ediyor. Facebook’un son yapay zeka aracı ise 2 boyutlu nesnelerin orijinaline bağlı kalarak 3 boyutlu hale getirilmesini sağlıyor. Facebook tarafından yapılan açıklamalarda bu yapay zekanın, karmaşık fotoğraflarda bile gayet iyi çalıştığı vurgulandı.

Facebook’un yeni yapay zekasına “Mesh R-CNN” ismi verildi. Bu yapay zeka, açık kaynak kodlu “Mask R-CNN” isimli bir segmentasyon sistemini kullanılıyor. Bu yapay zekanın geliştirilmesi için zorlu bir çalışma yapan Georgia Gkioxari, geliştirdikleri yapay zekanın hem makine öğreniminden faydalandığını hem de 3 boyutlu şekillerin çıkartılması için yeni araç ve mimarilerden faydalandığını söyledi.

Yapay zeka şu şekilde çalışıyor: Görüntü ilk olarak Facebook’un yapay zekası tarafından algılanıyor ve Mask R-CNN’ye gönderiliyor. Mask R-CNN, görüntüyü ayırıyor ve sınıflandırıyor. Bu sınıflandırmanın ardından Facebook’un yapay zekası, elindeki verileri “Torch3d” isimli bir operatöre gönderiyor. Bu operatör aracılığıyla da görüntünün üç boyutlu hali oluşturulmuş oluyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre yeni yapay zeka, 2 boyutlu nesnelerin 3 boyutlu hale çevrilmesi konusunda benzerlerine oranla yüzde 7 daha iyi çalışıyor. Facebook’a göre bu yapay zeka, nesneleri yüksek bir doğruluk oranı ile 3 boyutlu olarak tahmin edebiliyor. Ancak Facebook, bu yapay zekanın hangi alanlarda kullanılabileceğine dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.