Google’ın Android telefonlarda tanıtmaya hazırlandığı veri paylaşımı teknolojisiyle ilgili bir YouTube kanalı tarafından yeni detaylar sızdırıldı. “XDA Developers” isimli mobil yazılım geliştirme topluluğu tarafından paylaşılan videoda, tanıtılacak özellik 2 adet “Pixel” telefon üzerinden çalıştırıldı. Teknoloji devinin, özelliği resmi olarak ne zaman görücüye çıkaracağı ise henübilinmiyor.  

Uzun bir süredir Google’ın Android cihazlar için yeni bir veri transferi teknolojisi üzerinde çalıştığı ve “Fast Share” adını alacak teknolojinin, Apple’ın aynı işlevi gören “AirDrop” teknolojisiyle rekabet edebileceği konuşuluyordu. Konuyla ilgili sosyal medyada kısa bir süre önce yeni bir inceleme videosu yayıldı. Video, dünya çapında 6.6 milyondan fazla üyeye sahip “XDA Developers” isimli bir mobil yazılım geliştirme topluluğuna ait resmi YouTube kanalı tarafından paylaşıldı.  

Videoda, “Fast Share” ismiyle tanıtılması beklenen teknolojinin “Nearby Sharing” adıyla görücüye çıkarılacağı iddia edildi. Topluluk, bir “Pixel 2 XL” ve bir “Pixel 4” arasında fotoğraf ve video paylaşımı yapmak üzere marka tarafından halihazırda geliştirilmekte olan özelliği çalıştırmayı başardı. Teknoloji devinin iki cihaz arasındaki transferi “Yakın Alan İletişimi” olarak da bilinen “NFC” teknolojisi yerine “Bluetooth” teknolojisini kullanarak gerçekleştirecek olması dikkat çekti. Bu sayede kullanıcılar, veri paylaşımını başlatmak için cihazları yan yana koymak zorunda kalmayacak. 

Bununla birlikte, videoda paylaşılan detaylara göre özelliği kullanmak oldukça basit olacak. Kullanıcılar, tanıtılacak özelliği destekleyen telefonlarda hızlıca ulaşılabilen ayarlar menüsünden özelliğe erişebilecek. Sonrasında, veri transferini gerçekleştirmek için paylaşım ekranına ilerlemek üzere 3 noktalı ikona tıklamak yeterli olacak.  

Google, özelliğe veri güvenliğine ilişkin bazı adımlar da ekleyecek 

Videodaki ayrıntılara göre, teknoloji şirketlerinin son dönemde sıklıkla karşı karşıya kaldığı skandallar ve yasal yaptırımların ardından, Google da tanıtmaya hazırlandığı özellikle ilgili siber güvenlik ve veri gizliliği ihlaline sebebiyet vermemek adına yeni adımlar atacak. Kullanıcılara kendileriyle veri alışverişinde bulunacak kişileri kısıtlayabilmeleri için bazı görünürlük seçenekleri sunulacak. Ayrıca teknoloji devi, transferi sağlamak için telefonun verileri kullanmasına kullanıcının izin verdiği bir özellik de ekleyecek.   

Son dönemlerde pek çok markanın, kendi veri paylaşımı teknolojisi üzerinde çalışıyor olduğu biliniyor. Yakın zaman içerisinde XDA Developers, Samsung’un “Quick Share” isimli bir özellik geliştiriyor olduğunu iddia etmişti. Yine geçen sene, Çin merkezli üç adet akıllı telefon üreticisi kendi veri paylaşımı teknolojileri üzerinde çalıştığını duyurmuştu. 

Marka “Nearby Sharing” teknolojisini 12 Mayıs’ta tanıtabilir  

Google’ın yapacağı bu hamlenin en önemli avantajının, belli bir telefon modeli üzerinde çalışmak yerine tüm Android telefonlar aracılığıyla kullanılabilecek olması olarak görülüyor. Markanın “Nearby Sharing” özelliğini ne zaman görücüye çıkaracağı ise henüz bilinmiyor. Şirketin 12 Mayıs tarihinde düzenleyeceği bir konferansta özelliği tanıtabileceği ortaya atılan iddialar arasında.  

Google, Drive’ın web uygulamasını oluşturdu