TURK BILIM INSANLARI, KORONAVIRUSU SANIYELER ICINDE TESPIT EDEN VE YUZDE 90’IN UZERINDE DOGRU KARAR VEREN “E-BURUN” SISTEMI GELISTIRDI. ISTANBUL (DHA)

Türk bilim insanları saniyeler içinde COVID-19’u tespit edebilen ve yüzde 90 oranında doğru tanı koyan bir test kiti geliştirildi. İstanbul Medipol Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının geliştirdiği ve COVID-19 ‘u saniyeler içinde tespit eden cihaz ‘e-burun’ ismiyle cihaz ‘e-burun’ ismiyle anılıyor. 

İstanbul Medipol Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, yeni bir koronavirüs test cihazı geliştirdi. 300’den fazla hastadan alınan örneklerle geliştirilen ve yüzde 90 oranında doğru tanı koyan COVID-19 test kiti ‘e-burun’ saniyeler içinde sonucu kullanıcıya bildiriyor. Şimdilik bir prototip olarak anılan ‘e-burun’ isimli cihazın öncelikli olarak hastanelerde değil de kamuya açık alanlarda kullanılması hedefleniyor. 

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu ve Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları’ndan Prof. Dr. Mesut Yılmaz, çalışmalarına ilk olarak bal kalitesi ve arı sağlığı kalitesini ölçümlemek için başladıklarını ancak aynı teknolojinin COVID-19 test kiti için de kullanılabileceğini fark ettiklerini belirtiyor. 

Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu, “Hayata geçirdiğimiz projenin asıl amacı, kovan içerisine yerleştirdiğimiz sensörler üzerinden elde ettiğimiz hava kalitesi verilerini geliştirdiğimiz yapay zekaya öğreterek, hava kalitesi ile arı sağlığı ve balı kalitesi arasında ilişki kurmaktı. Kullandığımız sensörlerin zaten kanser ve tüberküloz gibi hastalıklarda denendiğine dair bilimsel makalelere denk gelmiştik. Çalışma esnasında koronavirüs Türkiye’de görülmeye başlandı. Bizde yaptığımız çalışmayı bu hastalığa uyarlamaya karar verdik. Birtakım sensörler kullanarak ağız ve burundan çıkan nefesin bileşenlerini ayrıştırıp sayısallaştırdık ve PCR testleriyle eşleştirerek yapay zeka modeline öğrettik. Denemeler sonucu, Kovid-19’u tespit etmede yüzde 90’ın üzerinde başarı elde ettik” dedi.

“Geliştirilen yapay zeka, kanser gibi pek çok hastalığının tespitinde de kullanılabilir”

Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu, geliştirdikleri yapay zekanın sadece COVID-19’un tespitinde değil ilerleyen dönemlerde kanser gibi pek çok hastalığın tespitinde de kullanılabileceğini dile getirdi.  Silahtaroğlu, “Saniyeler içerisinde Kovid-19’u pozitif veya negatif olarak yüzde 90’ın üzerinde tespit edebiliyoruz. Ön tanısını koyabiliyoruz. En azından riskini belirleyebiliyoruz. Bu çalışma sadece Kovid-19 hastalığının tespitiyle sınırlı kalmayacak.  Başka hastalıkları da biz yapay zekaya öğretebiliriz. Bütün donanımımız hazır. Hekimlerimiz bize hasta ve hastalık verilerini sunabilecek olurlarsa çok rahatlıkla makineye öğretebiliriz. Saniyeler içerisinde en azından bazı hastalıkları teşhisini koymuş olabiliriz” dedi. 

İlginizi Çekebilir:

Türkiye’de Pandeminin Başından Bu Yana COVID-19 Hakkında 23 Milyon Tweet Atıldı 

Yeni Nesil COVID-19 Aşıları, Hap veya Burun Spreyi Formunda Gelebilir 

Haftalık Teknoloji Gündemi – Elektrikli Scooter Düzenlemesi, En Çok Veri Toplayan iOS Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz