Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, FAST işlem limitinin 5.000 TL’den 20.000 TL’ye yükseltildiğini açıkladı. BDDK ise bir kart ile yapılacak ilk temassız ödemeye şifre zorunluluğunu getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yaklaşık birkaç yıl önce 7/24 para transferine olanak sağlayan FAST ( Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) isimli bir uygulamayı hayata geçirmişti. Vatandaş, bu sistem sayesinde saniyeler içinde para transferi yapabiliyor. Aynı zamanda EFT işlemlerindeki mesai içi şartından kurtulmuş oluyordu. Şimdi ise bu hizmet ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

TCMB, şimdiye kadar 5.000 TL olan FAST işlem limitini yükseltti. Buna göre, artık 20.000 TL’ye kadar olan tüm para transferleri FAST üzerinden yapılabilecek. 20.000 TL’nin üzerindeki işlemler için ya iki parça FAST yapılması gerekecek ya da diğer para transferi yöntemleri tercih edilecek.

Kredi Kartlarının Temassız Özellikleri İçin Yeni Bir Uygulama Geldi

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), temassız ödemelerle ilgili olarak bankalara yeni bir talimat verdi. Bu talimata göre bir kredi kartı ile yapılacak ilk ödeme sırasında şifre girilmesi gerekecek. Sonraki ödemelerde ise herhangi bir şifre uygulaması olmayacak. BDDK’nın konuyla ilgili talimatı şu şekilde:

“Müşterilerin, bilgileri dışında kart kullanımlarının engellenmesini teminen, olağanüstü hal ilan edilen iller ile sınırlı olmaksızın ülkemiz genelindeki tüm banka müşterileri için ivedilikle kartlı ödemelerde yapılacak ilk temassız işlemlerde şifre girilmesinin sağlanması, sonraki işlemler içinse mevcut uygulamaya aynen devam edilmesi uygun görülmüştür.”

FAST Nedir?

Havale ve EFT, mobil-internet bankacılığı kullanan kişilerin oldukça aşina olduğu bir konsept. Yine de bu yöntemlerle para gönderen kişiler, bankaların sunduğu bir dizi kısıtlama ve protokole uymak zorundaydı. Ne yazık ki bunlardan en kötüsü ise saat sınırlamasıydı.

Kişiler mesai saatleri dışında işlem yapamıyordu. Siz, bugün bir ödeme yapsanız bile, gerçekleşmesi için ertesi günü beklemek zorunda kalıyordunuz. Bu sorunun ortadan kaldırılması için FAST devreye alındı. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlamına gelen FAST sayesinde limitine kadar olan tutarı saat ya da gün fark etmeksizin farklı bankalar aracılığıyla da olsa ödemeler anında yapılabiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz