Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

AB Parlamentosu, yakın zaman önce yaptığı toplantıda 2035 yılında içten yanmalı motora sahip araçların tamamen yasaklanmasını resmi olarak onayladı.

Tesla’nın popülerleşmesiyle tüm dünyada elektrikli otomobil furyası başladı. Neredeyse tüm otomobil üreticileri bu yeni sektörde yer kapmak için harekete geçti. ABD, Japonya gibi ülkeler ise 2030’lu yıllarda tamamen elektrikli otomobillere geçmek için çalışmalara başladıklarını belirtmişti.

27 ülkeyi kapsayan Avrupa Birliği, 2020 yılından beri bu konuyu detaylı bir şekilde tartışmış ve konuyla ilgili nihai kararın 2023 yılında verileceğini açıklamıştı. Bugün Brüksel’de düzenlenen AB Parlamento toplantısında bu karar resmi olarak onaylandı.

2035 Yılında 27 Ülkede Benzinli ve Dizel Araç Satılmayacak

Geçtiğimiz Kasım ayında Avrupa Birliği, üyesi olan ülkelerin tamamından bu yeni yasaya uyacakları konusunda onay almış ve çalışmalara başlamıştı. Yakın zamanda düzenlenen toplantıdaysa içten yanmalı motora sahip tüm araçların 2035 yılında kesin olarak yasaklanacağını belirten yasayı resmi olarak onaylayan yetkililer, 2035’e kadar gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini de duyurdu. Bu yasaya göre otomobil üreticileri 2030 yılında kadar CO2 emisyonlarını 2021 yılına oranla %55 oranında düşürmek zorunda kalacak. 2035 yılından itibaren ise tamamen elektrikli otomobil satışına geçmek için gerekli altyapı düzenlemelerini yapmakla yükümlü olacak.

Şu an pek çok şirket 2030-2035 yılları arasında tüm araçlarını elektrikli otomobile çevireceğini açıklasa da bu yasa şu anda sadece Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkeyi kapsıyor. ABD ve Japonya hükümetleri de 2035 yılında tamamen elektrikli araçlara geçeceğini açıklasa da pek çok Orta Doğu, Asya, Kuzey Amerika ülkeleri ve Türkiye tarafından bu konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Hükümetler Pek Çok Noktaya Şarj İstasyonu Kurmakla Yükümlü Olacak

Yasaya göre AB ülkelerinde içten yanmalı motora sahip otomobil kullanan vatandaşlar da 2035 yılından itibaren elektrikli otomobillere geçmek zorunda kalacak. Hükümetler ise bu geçişi kolaylaştırmak için ülke çapında pek çok noktaya şarj istasyonlarının kurulması ve geçişi hızlandıracak kampanyalar düzenlemekle yükümlü olacak.

Benzinli ve dizel araçların yasaklanması konusuyla ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Sizce çevreyi ve doğayı korumak için güzel adım atılmış mı?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz