Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yapan bir uçak pistten çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. ( Serhat Çağdaş - Anadolu Ajansı )
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

İzmir-İstanbul seferini gerçekleştiren Pegasus Havayolları’na ait bir uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş esnasında pistten çıktı. Edinilen son bilgilere göre olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Pegasus Hava Yolları’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk tescilli uçağımız, bugün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştır. An itibarıyla, can kaybı bulunmuyor, yaralı yolcularımız hastanelere sevk ediliyor. Gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Uçağın kırıma uğramasının hemen ardından çıkan yangın kısa sürede söndürüldü. Üç parçaya ayrılan uçakta yapılan ilk açıklamalara göre can kaybı bulunmuyor fakat ikisi ağır olmak üzere toplam 52 yaralı hastanelere sevk edildi.

NTV canlı yayınında kazaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, şunları kaydetti:

“Şu anda bize ulaşan bilgilere göre can kaybı yok. Yaralıların şu anda bazıları kendi imkanlarıyla uçaktan ayrıldı. Bazılarını da acil servis birimlerimiz ve ekiplerimiz uçağın içerisinden çıkarmaya çalışıyorlar yolcuları. Yaralıların tahliyesi devam ediyor. 177 yolcu bunun 2’si çocuk. 6 da mürettebat vardı uçakta. Aldığımız bilgilere göre sert iniş sonucu pist başından çıkarak araziye sürüklendi. Uçakta kırım oluştu. Yolcuların önemli bir kısmı kendi imkanlarıyla uçağı terk etti. İçeride olanlar da ekiplerimiz tarafından tahliye dilmeye çalışılıyor.”

Yaşanan üzücü olaydan sonra, planlanan uçuşlar Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na sevk edildi.

Kaza sonrasında yaşananlar telsiz kayıtlarına yansıdı;

Uçağın pisten çıkması sonrası yaşananlar telsiz kayıtlarına yansıdı.

Kule ile ekipler arasında geçen diyaloglarda bir görevli, “06 inişini müteakiben 2-4 pist başından mevcut rampa üzerine doğru aşağı indi. Şu an göremiyoruz trafiği, 7 olarak piste girişte.” diye bilgi verdiği görülüyor.

Ekipte olan diğer görevli, “Anlaşıldı, şu an göremiyorsunuz hızla ilerlemeye devam ediyoruz.” cevabını verirken, görevlinin “Anlaşıldı bütün ekipler 2-4’teki çukurun oraya, bütün ekipler oraya doğru gidiyoruz.” dediği kayıtlarda yer aldı.

Ayrıca, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçağın pistten çıkmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Türk Hava Yolları ”fiyatı koru” uygulamasını hayata geçirdi