Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dünya genelinde oldukça popüler ve beğenilen teknoloji markalarından birisi olan Lenovo, toplam 180 ülkede her gün milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Teknoloji devi global çapta güçlü bir kararlılık sergilemeye devam ederken karlılık oranlarında da rekor seviyelere ulaşıyor. Ve tabii ki aynı karlılık seviyesi Türkiye Lenovo için de geçerli.

Dünya çağında 82.000 çalışanı bulunan Lenovo, “Herkes için daha akıllı teknoloji” iddiası ve vizyonuyla büyüme alanlarını genişletiyor. 2022 yılının son çeyrek sonuçları kapsamında kişisel bilgisayar dışı faaliyetlerden elde ettiği ciroyla %41’lik rekor bir orana ulaşan şirket, oldukça güçlü bir kârlılık ortaya koymuş durumda. Aynı zamanda ülke pazarımız açısından da bakacak olursak Lenovo Türkiye’nin, son 3 yıldır Türkiye’deki PC pazarının lider ismi olduğunu söyleyebiliriz. İşte detaylar!

Karmaşık Makroekonomik Ortama Rağmen

2022 yılı son çeyrek net geliri, 437 milyon dolar düzeyine ulaşan Lenovo, sektörel genişleme açısından da uzun vadeli fırsatlar öngörüyor. Güçlü bir nakit dengesine sahip olan şirketin aynı zamanda nakit dönüşüm döngüsü de gelişmeye devam ediyor. Son çeyrek performansları hakkında bir açıklama yapan Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanging, “Bugün açıkladığımız güçlü sonuçlar, hizmet odaklı dönüşüm stratejimizin karşılığını aldığımızı gösteriyor. Bilgisayar dışı faaliyetlerimizin yüksek çeşitliliğe sahip büyüme etkenleri artık grup gelirimizin %40’ından fazlasını oluştururken güçlü bir kârlılık sağlıyor. Karmaşık makroekonomik ortama rağmen, kişisel bilgisayarlarda pazar liderliğimizi koruduk. Net stratejimizin, operasyonel esnekliğimizin, sağlıklı likiditemizin ve inovasyona yaptığımız kesintisiz yatırımların uzun vadeli sürdürülebilir büyüme ve daha iyi kârlılık sunmamıza olanak tanıyacağından eminim.” şeklinde açıklamada bulundu.

En Beğenilen Şirket

Daha geniş sürdürülebilirlik kapsamında müşterilerin karbon ayak izini azaltmasına yardımcı olacak işbirliklerine imza atan Lenovo, aynı zamanda 2022 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde de (GEI) dördüncü kez kendine yer bulmayı başardı. Fortune Dergisi’nin “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” yıllık listesinde de 11 sıra yükselerek 189. sırada kendine yer buldu. Bunun yanı sıra küresel şirketlerin kurumsal itibarlarının değerlendirilip derecelendirildiği yıllık sıralamada, FORTUNE Global 500 listesinde 171. sırada yer alıyor. Listenin 52 farklı sektörden ve küresel şirketlerden oluştuğunu hatırlatalım. Kısacası “Bilgisayar sektörü” alt kategorisindeki şirketler arasında Lenovo, birçok konuda yüksek puanlar alarak özellikle “En Beğenilen” şirket olmaya hak kazandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz