Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Home Box Office olarak kısaltılan ve bir Amerikan televizyon ağı olan HBO, Türkiye’de de faaliyet gösteriyor ve özellikle popüler televizyon dizileri ve filmleriyle tanınıyor. Türkçe içeriğe de sahip olan HBO kanalları ve dijital platformunun Türkçe içerikleri arasında yerel yapımlar, Türk dizileri, belgeseller ve filmler bulunuyor. Özgün HBO dizileri ise Türkçe altyazı ya da dublaj seçenekleriyle sunularak Türkiyeli seyirciler için de önemli bir alternatif oluşturuyor. Son olarak HBO ile ilgili ortaya atılan iddiaya göre ise Netflix HBO orijinal içerikleri için lisans anlaşması yapmış olabilir.

Dünyaca ünlü Game of Thrones, Westworld, Chernobyl ve Succession gibi HBO dizilerini Türkiyeli izleyicilerle buluşturan HBO’nun Netflixi le bir lisans anlaşması yaptığı iddia ediliyor. Henüz kesinleşmiş olmayan bilgilere göre HBO orijinal içerikleri yakında Netflix’e gelebilir. İşte detaylar!

Dengeler Değişebilir

Çevrimiçi dizi ve film platformu için oldukça önemli bir değişime neden olabilecek bir iddia ortaya atıldı. Buna göre Warner Bros.’un, HBO’daki orijinal içerikler için Netflix ile bir lisans anlaşması yapmış olabilir. Bu konuda taraflar şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmamış olsalar da, bu anlaşma, HBO orijinal içeriklerinin Netflix tarafından lisanslanabileceği anlamına geliyor. Sektör için güvenilir kaynaklardan birisi olan Deadline’da yer alan habere göre bu anlaşmanın temel nedeni tabii ki finansal kazanç. Aslında Warner Bros. Discovery CEO’su David Zaslav, daha önce yapmış olduğu bir açıklamada kârlılığı artırmak için lisans anlaşmaları yapılabileceğini söylemişti. Dolayısıyla bugün Netflix ile ilgili ortaya çıkan bu iddia da büyük olasılıkla doğru çıkacak gibi görünüyor.

Henüz Net Değil

Fakat yine de kaynaklara göre henüz kesinleşen bir şey yok. Diğer yandan iddialar daha herhangi bir imzanın atıldığını da doğrulamıyor. Şu an için yalnızca prensipte anlaşıldığı söyleniyor. Dolayısıyla anlaşma iptal de edilebilir, şartları da değiştirilebilir. Netflix’in HBO orijinal içeriklerini lisanslaması ise bu içeriklerin artık Netflix’te yayınlanabileceği anlamına geliyor. Yani örneğin eğer nu anlaşma imzalanacak olursa artık Netflix kullanıcıları da Game of Thrones’a erişebilecekler.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz