Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dünyanın önde gelen elektrikli araba markalarından birisi olan Tesla’nın, Türkiye’deki müşterilerine teslim etmek için getirdiği Model Y’lerin gümrükte takılı kaldığı iddia ediliyor.  Bu durum nedeniyle de araç teslimatları gecikiyor.
Nisan ayı itibariyle Türkiye’ye giriş yapan elektrikli otomobil markası Tesla hakkında oldukça önemli bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Gazeteci Emre Özpeynirci’nin iddiasına göre Tesla’nın Türkiye’deki Model Y’leri resmen gümrüğe takıldı. İşte detaylar!

Tesla’ya Yasal Engel İddiası

Tesla Model Y satın alanların başına gelen teslimat çilesini gazeteci Emre Özpeynirci ile paylaşması sonrasında ortaya oldukça önemli bir iddia atıldı. Buna göre Tesla Model Y satın alan tüketicilere bekledikleri teslimat bir türlü yapılamıyor. Bunun nedeni ise araçların gümrükte takılı kalması. Özpeynirci’nin Twitter’daki paylaşımına göre, Tesla, mayıs ayından itibaren 1000’den fazla araç teslimatı yaptı. Fakat son birkaç haftadır teslimatlarda sorunlar yaşanmaya başladı. Şirketin önce gümrük çekim işlemlerinde sorun yaşadığı ve “sistemsel sorunlar” nedeniyle sürecin geciktiğini, ardından da ÖTV ödemelerinde takıldığı ortaya çıktı.
Çünkü Tesla, pazartesi gününden beri sattığı araçların ÖTV ödemesini yapıyor ama sistem kabul etmiyor.

Emre Özpeynirci’nin Twitter Paylaşımı

Konuyu gündeme taşıyan gazeteci Emre Özpeynirci, Tesla teslimatlarına ilişkin Twitter’da şu paylaşımı yaptı:

“Tesla teslimatları engelleniyor mu!?

500 kişi bayram öncesi neden mağdur edildi!?

Son 3-4 gündür Tesla’nın Türkiye’de teslimat yapamamasından dolayı mağduriyet yaşayanlardan birçok mesaj ve e-posta geliyor.

Sonuçta önümüzde 9 günlük bayram tatili var ve insanlar parasını ödemesine rağmen araçlarını alamamış durumda.

Peki sorun ne;

Öncelikli olarak mayıs başından bugüne Türkiye’de 1000’den fazla araç teslim eden Tesla’nın son 1-2 haftadır ciddi bürokratik sıkıntılar yaşadığını ve bayram öncesi planladığı teslimatları yapamadığını öğrendim.

Geçtiğimiz haftalarda önce gümrükte ‘sistemsel’ sorunlar olmuş ve gümrük işlemleri yavaşlamış. Bu yüzden araçların gümrükten çekilmesi uzun sürmüş.

Cuma akşamı ise bu kez ÖTV ödemelerinde sorun başlamış ve pazartesinden itibaren ÖTV ödemelerini sistem onaylamamaya başlamış.

Bildiğiniz gibi araçların tescili için ÖTV ödeme onayı olması gerekiyor. Aksi takdirde araçlar teslim edilemiyor. Tesla, bu sebeple müşterilerinin teslimatlarını sorun çözülene kadar ertelemek zorunda kalmış.

Yetkililerle sürekli görüşülmesine rağmen bir türlü çözüme ulaşılamamış.

Sonuçta şu anda gümrükte yaklaşık 1000 aracın olduğu, bunlardan 500’ünün ÖTV’lerinin ödendiği ve normalde bayram öncesi cumartesi gününe kadar teslim edilmesinin planlandığını öğrendim. Ancak bürokratik engeller nedeniyle bayram öncesi 500’e yakın kişi mağdur edilmiş durumda.

Önümüzdeki 9 gün bayram tatili olduğu için bu durumda en erken teslimatlar temmuzda yapılacak gibi duruyor.

Diğer markalarda benzer bir sıkıntı duymadım. Umarım bu sadece Tesla’ya özel bir engelleme değildir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz