Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Yeni geliştirilen bir cihaz sayesinde, insan kulağının algılayamayacağı ses dalgaları kullanılarak 3D animasyon üretilebiliyor. Cihazın bünyesinde bulunan 512 küçük hoparlör, 2 mm’lik köpük topu hareket ettiriyor ve cihaz holograma benzer görüntüler ortaya çıkarıyor.

Southampton’da gerçekleştirilen araştırmada araştırmacılar, seyircilerle iletişime geçen ve onlarla konuşabilen bir cihaz geliştirdi. Geliştirilen cihaz, küçük bir polistiren köpük top ve hoparlör yardımıyla 3D hareketli görüntüler oluşturabiliyor.

3D hologram görüntüler üreten cihazın merkezinde 2 mm büyüklüğündeki topu hareket ettirmek için insan kulağının duyamayacağı seviyedeki ses dalgalarını kullanıyor. Top yeterince hızlı hareket ettiğinde böyle bir hızda beyin nesneyi takip edemediği için ortaya hareketli 3D animasyonları çıkıyor.

Ses dalgaları sayesinde aktif olan cihaz 10’dan geriye sayım yapıyor. Kırmızı, yeşil ve mavi ışık huzmelerinin de aktif olduğu cihaz, ışık huzmelerini topun üzerinde yönlendirerek 3 boyutlu görüntüler meydana getiriyor.

Geliştirilen cihaz 3D renkli animasyonlar yarattığı gibi cihazın, sistemin kullanıcılarla etkileşime girebildiği ve dokunsal hisleri de verebildiği belirtiliyor.