Bütünsel Tıp Uzmanı Emine Baran’ın kişisel hijyen ve virüsten koruma amaçlı tasarladığı giyilebilir dezenfektan saat ‘COOL FAST’, Çin’de düzenlenen uluslararası tasarım yarışması ‘Design Intelligence Awards (DIA)’da değerlendirme finaline kalan 10 üründen biri oldu. Bir kişinin günlük ihtiyacı olan 30-35 ml dezenfektanı haznesinde taşıyabilen ürünün; saat, nabız ve ateş ölçme özelliği ile sağlık takip aracı olarak da işlev görebildiği ifade edildi. 

Bütünsel Tıp Uzmanı Emine Baran tarafından kişisel hijyen ve virüsten koruma amaçlı tasarlanan giyilebilir dezenfektan saat ‘COOL FAST’, Çin’de düzenlenen uluslararası tasarım yarışması ‘Design Intelligence Awards (DIA)’da değerlendirme finaline kalan 10 üründen biri oldu. Bir kişinin günlük ihtiyacı olan 30-35 ml dezenfektanı haznesinde taşıyabilen ürünün; saat, nabız ve ateş ölçme özelliği ile sağlık takip aracı olarak da işlev görebildiği ifade edildi. Piyasada 20-25 TL bandında kullanıcı beğenisine sunulmaya hazırlanan ‘COOL FAST’in, sağlık çalışanları ve öğrenciler başta olmak üzere herkese hitap ettiği belirtildi.  

Diğer yandan; her yıl yaşam ve teknoloji alanlarında geliştirilen tasarımların yer aldığı yarışmaya, 36 ülkeden 7 bin 280 tasarım başvurusu katılım sağladı. Türkiye adına yarışmaya katılım sağlayan ‘COOL FAST’in, son finale kadar yükseldiğine işaret edildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, pandemi kapsamında alınan sosyal mesafe önlemlerinin günlük hayatın bir parçası olması gerektiğinin de altı çizildi. Baran, ürünü öncelikle aktif temas halindeki sağlık çalışanlarını düşünerek geliştirdiklerini de sözlerine ekledi. 

Giyilebilir dezenfektan saat ‘COOL FAST’, çevreyi de korumayı hedefliyor

Giyilebilir Dezenfektan Cool Fast

Kendisi de eski bir sağlık çalışanı olduğunu ve risk alanının önemsenmesi gerektiğini belirten Baran ayrıca, Özellikle sağlık çalışanları için hastadan hastaya geçerken dezenfektan cihazına dokunmak bile, zaman kaybı ve risk faktörü. Okullarda çocuklarımız, kapı kolundan dokunduğu sıraya kadar risk alanında. Marketten aldığımız poşetten, toplu taşıma alanlarına kadar COVID-19 ile mücadele ettiğimiz tüm temas alanlarında önce hijyeni hedefledik. Ürün, yüzeye dokunmadan dezenfektan püskürtecek ve aynı zamanda ele de püskürterek hijyen sağlamayı amaçlayacak ifadelerine yer verdiSeri üretim için yatırımcı arayışına başladıklarını belirten Baran, COOL FAST’in 20 TL maliyetle satışa sunulabileceğinin de altını çizdi. 

Aktarılan diğer detaylara görehem tıbbi hem de günlük kullanım için tasarlanan giyilebilir dezenfektan saat ‘COOL FAST’, günlük kullanım miktarına sahip dolum özelliği ile de çevreyi koruyorSürekli değiştirilen eldivenlerdezenfektan cihazları ve taşınabilir plastik şişeler ise malzeme israfı ve atık oluşturuyorÜrün, dolum özelliği sayesinde dezenfektan tüketimi ile artan plastik kullanımının da önüne geçmeyi hedefliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Araştırmacılar, Yüzeyleri 90 Gün Boyunca Koruyabilen Bir Koronavirüs Dezenfektanı Geliştirdi

Google, Yeni Anahtar Kelime Tahmin ve Trend Araçlarını Test Ediyor!

Şişecam, Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi ile Cam Yüzeylerde Virüs ve Bakterileri Engellemeyi Hedefliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz