Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Telefon üzerinden kullanılabilen ve aradığınız her şeyi tek fotoğrafla bulabileceğiniz Google Lens uygulaması, sonunda bilgisayarlara geldi. Uygulamanın nasıl kullanıldığını ve neleri kapsadığını detaylı olarak inceleyelim.

Google tarafından 2017 yılında önce Android daha sonra iOS için kullanımı başlatılan Google Lens, sadece tek bir fotoğrafı kullanarak aramak istediğiniz neredeyse pek çok şeyi bulmanıza yardımcı oluyor. Sürekli olarak geliştirilen ve güncellenen uygulamaya geçen ay gelen bir yenilik ile aradığınız ürünün aynısını ve hatta aynı desene sahip bir ürünü bulmaya olanak tanımaya başladı.

Yakın zamanda ise Google’ın mühendislik ekibinin başında yer alan Rajan Patel, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Google Lens’in artık bilgisayarlarda da kullanılabileceğini belirtti.

Google Lens Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Lens’i daha önce hiç kullanmadıysanız ve aklınızda bazı soru işaretleri varsa ilk olarak bu uygulamayı biraz anlatalım. Bu yazılım sayesinde internette veya gerçek hayatta gördüğünüz bir ürünü sadece bir fotoğraf yardımıyla bulabilirsiniz. Mobil cihazlarda ürün arama haricinde fotoğraftan çeviri ve metin tarama gibi özelliklerinde mevcut olduğu Google Lens, bulmak istediğiniz her şeyi yenilikçi bir yazılımla önünüze getiriyor.

Telefonlarda mevcut olan görsel ile ürün arama, fotoğraftaki metni yazıya dönüştürme ve çeviri gibi özellikler bilgisayar sürümünde de mevcut. Hayatınızı büyük oranda kolaylaştırmaya yarayan fotoğraftan ürün arama özelliğini biraz daha yakından inceleyelim.

Bilgisayar Üzerinden Google Lens Nasıl Kullanılır?

  • Google’ın sayfasına girin.
  • Arama çubuğunun sağında mevcut olan Google Lens simgesine tıklayın.
  • Açılan küçük sekmeye aramak istediğiniz ürünün fotoğrafını yükleyin veya fotoğrafın URL’sini kopyalayın.
  • Bu işlemlerin ardından Google Lens görevini yerine getirerek aradığınız ürünün ne olduğunu ve onu nereden bulabileceğiniz hakkında size bilgi verecek.

Bu adımda isterseniz fotoğrafı yazıya dönüştürme ve fotoğraftan çeviri özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Google Lens’i kullanmak oldukça pratik ve kolay. Google Lens yazılımı aynı zamanda en çok ziyaret ettiğiniz alışveriş sitelerini aramalarınız üzerinden tespit ederek, aradığınız ürünü öncelikli olarak o platformlardan bularak karşınıza çıkarmaya yardımcı oluyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz