Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Android 11’in geliştirici önizleme sunumunda test edilen çift dokunma özelliği Android 12 ile geleceği iddia ediliyor. Google’ın yeni işletim sistemi Android 12, kullanıcılara Android 11’den daha fazla geliştirme sunacak. 

Google’ın Android 11 ile birlikte kullanıcılarına çift dokunma (double-tap) özelliğini sunması planlanıyordu. Android 11 Geliştirici Önizleme aşamasında görülen bu yeni özellik iPhone’lara eklenen dokunma hareketi gibi telefonunun arkasına tıklayarak bazı işlemlerin yapılmasına olanak tanıyacak. Ancak ABD merkezli teknoloji üreticisi söz konusu bu özelliğini Android 11’e getirmedi. Şirketin ‘çift dokunma’ özelliğinden vazgeçmediği ve Android 12 ile birlikte kullanıcılara sunabileceği ortaya çıktı. 

Mobile Syrup’ta yer alan bir habere göre, Google ‘çift dokunma’ özelliğini Android 12 ile birlikte getirecek. İlk olarak Android 11’de Columbus kod adıyla çıkan ve Google Asistan’ı çalıştırabilen bu özellik aynı zamanda kullanıcılara farklı alternatifler de sunacak. Şirketin telefonun arkasına dokunarak işlem gerçekleştirmeye olanak tanıyan yeni özelliğin Android 12 birlikte Google Pixel akıllı telefonlarına gelebileceği söyleniyor.

Android 12 ile gelmesi beklenen çift dokunma özelliği neler yapabilecek?

Aktarılan detaylara göre, Android 12 ile birlikte kullanıcılara sunulacak olan bu özellik, Google Asistanı etkinleştirebilecek. Ancak alternatifler sunacağı düşünülen bu özelliğin ayrıca;  ekran görüntüsü almaya, oynatılan videoları durdurup devam ettirmeye, bildirim çubuğunu açmaya ve son uygulamalar penceresine geçmeye olanak tanıyacak.

Google’ın Android 12’yle birlikte sunacağı düşünülen çift dokunma özelliğinin, Android 11’de görülene göre daha gelişmiş olacak. Bu bağlamda, kullanıcıların sadece sert dokunuşları algılaması için hassasiyet ayarı yapabileceği aktarılıyor. Tabi ki dileyen kullanıcılar çift dokunma özelliğini isterlerse kapatabilecek.

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, Android 11 Geliştirici Önizleme sürümünü geçen sene şubat ayında sunmuştu. Şirketin Android 12 için de benzer bir ilerleme kaydedeceği düşünülüyor. Bu bağlamda özelliğin ilerleyen aylarda Android 12 ile yeniden görülebileceği söyleniyor. Ancak konu hakkında Google’dan resmi bir açıklama gelmediği için özelliği kesin olarak görüp göremeyeceğimiz henüz tam olarak bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir:

2020’nin En Güçlü Android Akıllı Telefonları

Xiaomi’nin Android 11 Güncellemesini Alacak Telefonları Sızdırıldı

Fiyatı ve performansıyla çok konuşulan telefon Xiaomi Mi 10T inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz