Google Çin’deki Operasyonlarını Durdurma Kararı Aldı

0
693

Google, Çin’in Vuhan kentinde çıkan ve 170 kişinin ölümüne neden olan yeni tip virüs salgın sonrası ülkedeki operasyonlarını geçici olarak durdurma kararı aldı

İnsandan insana bulaşabilen yeni tip koronavirüs salgını Çin’de 7 bin 678 vakanın görülmesine neden oldu. Salgın sonrası ABD’li teknoloji firması Google ülkedeki operasyonlarını geçici olarak durdurma kararı aldı.

Google’ın şirket sözcüsünün The Verge’e yaptığı açıklamada firmanın Çin’deki tüm ofislerinin kapatılacağını duyurdu. Karara gerekçe olarak salgının yayılma hızı ve ABD hükümetinin bu konudaki tavsiyesi gerekçe gösterildi.

Google’ın Çin ana karası haricinde Hong Kong ve Tayvan’daki ofislerin de kapatılacak.

Firma Çin’deki çalışanları ve yakınları ile onları yakın zamanda ziyaret edenlerin de en kısa sürede evlerine dönmesini tavsiye etti. Şirketin Çin’de dört ofisi bulunuyor.

Xiaomi Mağazalarını Kapattı

Xiaomi, Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya hızla yayılmaya başlayan ve son derece tehlikeli olduğu bilinen corona virüsünün yayılmasını bir nebze de olsa yavaşlatabilmek için Çin’de bulunan fiziksel mağazalarını 28 Ocak 2020’den 3 Şubat 2020’ye kadar kapatacağını duyurmuştu.

İkea da Çin’deki mağazalarını kapatıyor

İsveç’in dünyaca ünlü mobilya perakende satıcısı İkea’da Çin’deki virüs salgını sonrası ülkedeki mağazalarının yarısını geçici olarak kapatma kararı aldı. İkea’nın ülkede 30 mağazası bulunuyor.

Starbuck 2 binin üzerinde mağaza kapattı

Çin’de 4300 mağazası bulunan Starbucks, virüsün yavaşlamasını bir nebze olsun yavaşlatmak amacıyla mağazalarının yarısından fazlasını kapatacağını açıklamıştı.

Birçok Şirket Mağaza Kapatıyor

Çinde mağazalarını kapatan global şirketler arasında KFC, Pizza Hut, McDonald’s gibi markalar yer alıyor. Öte yandan Toyota, Honda, Facebook ve LG gibi markalar da üretim ve diğer çalışmalarını durdurduğunu açıkladı.