Google Play Kitaplar Ayarlar
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Bazı etkinliklerimizi çevrimiçi ortamda gerçekleştirmek alışkanlıklarımız arasında yer etmeye başladı. E-kitap okumak tam da bu alışkanlıklar arasında yer alıyor. Pek çoğumuzun kitaplığı artık dijital ortamda diyebiliriz. Bu nedenle Tekno Safari editörleri olarak Google Play Kitaplar uygulamasını sizler için araştırdık. İşte; ‘Google Play Kitaplar nedir’? ‘Google Play Kitaplar nasıl kullanılır’? ‘Google Play Kitaplar kitap satın alma’. ‘Google Play Kitaplar kitap ücretleri’. ‘Google Play Kitaplar avantajları’. ‘Google Play Kitaplar sesli okuma’. 

‘Google Play Kitaplar avantajları’ ve dezavantajlarını değerlendirerek hazırladığımız bu haberimizde, ‘Google Play Kitaplar sesli okuma’ özelliğinden de bahsettik. İşte; ‘Google Play Kitaplar nedir’? ‘Google Play Kitaplar nasıl kullanılır’? ‘Google Play Kitaplar kitap satın alma’.

Google Play Kitaplar Nedir? 

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Google Play Kitaplar; çevrimiçi kitap okuyabileceğiniz bir uygulamadır. Google tarafından geliştirilen uygulamada, isterseniz ücretsiz kitaplara ulaşabilir isterseniz de kitap satın alabilirsiniz. Popüler kitaplardan, klasiklere, çizgi romanlardan, ders kitaplarına kadar geniş bir kategori sunan Google Play Kitaplar uygulamasında sesli kitaplar da satın alabilirsiniz. Aboneliğin gerekli olmadığı uygulamada alacağınız kitabı öncesinde ücretsiz ön izleme seçeneğiyle inceleyebilirsiniz. Google Play Kitaplar uygulamasını tüm özellikleriyle anlattığımız bu haberimizde ‘Google Play Kitaplar sesli okuma’ hakkında da fikir sahibi olacaksınız. İşte; ‘Google Play Kitaplar nasıl kullanılır’? ‘Google Play Kitaplar kitap satın alma’. ‘Google Play Kitaplar avantajları. ‘Google Play Kitaplar kitap ücretleri’. ‘Google Play Kitaplar sesli okuma’. 

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır? 

Google Play Kitaplar Ayarlar

Google hesabınızla otomatik olarak giriş yapacağınız uygulamada yeni bir üyelik oluşturmaya gerek yok. Cihazınıza indirdiğiniz uygulamayı açınca okla gösterdiğimiz ‘başla’ yazısına dokunuyor ve Google Play Kitaplar uygulamasını kullanmaya başlıyorsunuz. 

Google Play Kitaplar Ayarlar

Şimdi uygulamanın ana sayfasına geldiniz. Burada yukarıda gördüğünüz arama alanına yazarak okumak istediğiniz kitabı arayabilirsiniz. Bununla birlikte sağda gördüğünüz ‘mikrofon’ simgesine dokunarak sesli arama da yapabilirsiniz. Google Play Kitaplar’da aradığınız kitap mevcutsa fotoğrafta gördüğünüz gibi karşınıza fiyat bilgisiyle birlikte çıkacaktır. 

Google Play Kitaplar Ayarlar

Kitabı okumak için üzerine dokunuyorsunuz. Karşınıza gelen ekranda, aldığı puanı, yorumları, sayfa sayısını, ücretsiz örneğini ve kitapla ilgili ön bilgiyi göreceksiniz. Ücretsiz örnek yazısına dokunduğunuzda kitabın kısa bir bölümünü okuyabilirsiniz. Fakat tamamına ulaşmak için satın almanız gerekecektir.  

Google Play Kitaplar, Kitap Satın Alma 

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

 

Satın al yazısına dokunduğunuzda ise ekranda gördüğünüz ödeme yöntemlerinden birini seçerek kitabınızı çevrimiçi okumak üzere satın alma işlemini gerçekleştiriyorsunuz.  

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Kitabınızı okurken dikkatinizi çeken bir paragraf veya herhangi bir bölümle ilgili not almak isterseniz yazının üzerine uzun süre dokunuyorsunuz. Böylece fotoğrafta gördüğünüz kutucuk ekranınıza gelecektir. Burada sağda gördüğünüz simgeye dokunuyor ve notunuzu yazmaya başlıyorsunuz. Notunuzu yazdıktan sonra kaydet yazısına dokunarak kaydediyorsunuz.  Gördüğünüz renkler ile kitapta dikkatinizi çeken bir bölümü buradan seçtiğiniz renkler ile işaretleyebilirsiniz.  

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Yine okla gösterdiğimiz simgeye geldiğinizde ise kitapta seçtiğiniz bir kelimeyi çevirebilirsiniz.  

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Arama simgesine dokunduğunuzda da seçtiğiniz bir bölümü Web’de arayabilirsiniz.  

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Google Play Kitaplar’da okuduğunuz kitabı küçük ekrana taşıdığınızda sol altta gösterdiğimiz simgeye dokunduğunuz takdirde bölümler, yer işaretleri ve notlar seçeneklerini göreceksiniz. 

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Bölümlere geldiğinizde kitabın bölümlerini ve hangi sayfada olduğu bilgisi yer alacaktır. 

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Yer işaretlerinde, işaretlediğiniz bölümler varsa bunları görebilirsiniz. 

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

 

Notlarda ise yukarıda bahsettiğimiz şekilde not aldığınız paragrafı buraya kaydetmiş oluyorsunuz. Notunuzu silmek isterseniz de sağda üç nokta halinde gördüğünüz simgeye dokunabilirsiniz. Böylece ‘bu notu sil’ yazısı çıkacaktır ve buraya dokunarak notunuzu silebilirsiniz.  

Google Play Kitaplar Ayarlar

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Kitabınız açıkken sağ üst köşede gördüğünüz harf simgesine dokunduğunuzda yakınlaştırma ve ton ayarlarını yapabilirsiniz. Örneğin yakınlaştır seçeneğinden kaydırma ve yaklaştırma ayarlarını yapabiliyorsunuz. 

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Ton seçeneğine geldiğinizde ise gördüğünüz renkler arasından kitabın arka plan rengini ve okuma sırasındaki ekran ışığını ayarlıyorsunuz.

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?  

Yine sağ üstte üç nokta şekline yer alan simgeye dokunduğunuzda ise bu kitap hakkında, paylaş, yer işareti ekle, sesli okuma, ayarlar seçeneklerini göreceksiniz. 

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Yer işareti eklemek kaldığınız sayfaya ayraç koymak anlamına geliyor. Fotoğraftaki gibi sayfanızın sağ üstünde mavi bir bayrak göreceksiniz. Böylece önemli bulduğunuz yerleri belirlemiş oluyorsunuz.

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Ayarlar seçeneğine geldiğinizde sesli kitap, bildirimler, okuma ve genel ayarları kendinize göre aktif, pasif şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?  

Google Play Kitaplar ana sayfada altta ‘kitaplık’ yazısı yer alacaktır. Buraya dokunduğunuzda en son okunan kitaplarınızı ve seriler seçeneğinden de kitaplarınızı dizilere göre düzenlenmiş olarak göreceksiniz. 

Google Play Kitaplar Nasıl Kullanılır?

Alışveriş seçeneğinden ise tahmin edebileceğiniz gibi, popüler, ücretsizler, okuduğunuz kitaplara benzer kitaplar, türlerine göre kitaplar, yeni çıkanlar vb. Arasından alışveriş yapma fırsatını bulacaksınız.  

‘Google Play Kitaplar avantajları’ arasında her maddi imkana hitap eden kitapların yer almasını söyleyebiliriz. Burada 40 TL’ye de 6 TL’ye de kitap satın alabilirsiniz. Ayrıca, klasik eserleri de rahatlıkla bulabileceğiniz bir uygulama. Ücretsiz kitaplar kategorisinde, az seçenek bulunmakla birlikte kaliteli içerikte kitaplar da yer almıyor. Bunun dışında özellikle klasikleri okumaktan keyif alan biri olarak beğendiğim bir uygulama oldu. Bir kitap uygulamasından beklenenleri temel düzeyde taşıdığını söyleyebilirim. Google Play Kitaplar uygulamasında sesli okuma özelliği de yer alıyor fakat bende bu özellik kullanılamadı. Bu durum, incelediğim kitabı satın almadığım için olabilir. Fakat yukarıda bahsettiğimiz simgeye dokunduğunuzda satın aldığınız kitabın sesli okuma özelliğiyle okumayı tercih edebilirsiniz. 

Google Play Kitaplar uygulamasını Play Store ve App Store‘dan indirebilirsiniz.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

PlayStation 5, Çıkışından Sonraki İlk 4 Haftada 3.4 Milyon Adet Sattı

Yeni Dijital Yayın Platformu ‘Gain’, 30 Aralık’ta Yayın Hayatına Başlıyor!

Vivo, ‘X60’ ve ‘X60 Pro’ Akıllı Telefon Modellerini Tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz