Okuma Süresi
2 dakika

Yazılı iletişimi görsel sanatlara dönüştüren yapay zekaların sayısı gittikçe artıyor. Son olarak Google, yazılan cümleleri üç boyutlu nesnelere dönüştüren yapay zeka Dreamfusion’ı tanıttı.

Yapay zeka, hayatımızın büyük bir kısmında karşımıza çıkıyor. Robot süpürgelerden akıllı telefonlara kadar birçok cihazda kullanılan yapay zeka, karar verme mekanizmalarını geliştirerek insanların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Ancak yapay zekanın kullanım alanı bu kadarla da sınırlı kalmıyor.

Geçtiğimiz günlerde herkesin erişimine açılan DALL-E başta olmak üzere, Midjourney, GauGAN2, Craiyon gibi pek çok farklı yapay zeka uygulaması kullanılarak sözcüklerle resim yapmak ve dijital görseller oluşturmak mümkün oluyordu. Bugün Google tarafından, aynı amaca hizmet edecek bir yapay zeka daha tanıtıldı!

Google Resmen Açıkladı!

Geçtiğimiz yılın sonlarında Google, çeşitli nesneleri üç boyutlu olarak oluşturabilen yapay zeka Dream Fields’ı duyurmuştu. Dreamfusion ise bu yapay zeka ile Google’ın görüntü modeli yapay zekası Imagen’in birleşimiyle ortaya çıktı.

Google’dan Ben Pool, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Text-to-3D (Yazıdan 3D’ye) için yeni yöntemimiz DreamFusion’ı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz! Önceden eğitilmiş bir metinden görüntüye yayılma modeli kullanarak bir NeRF’yi sıfırdan optimize ettik. 3D veriye gerek yok!” ifadelerine yer verdi.

İki Boyutlu Görsellerden Üç Boyutlu Nesneler Üretilecek!

Neural Radiance Field (NeRF) adı verilen teknoloji sayesinde Google’ın Imagen yapay zekası, elindeki iki boyutlu görüntüleri birleştirerek üç boyutlu bir model ortaya çıkarıyor. Böylece üç boyutlu modeller üzerinde yapay zekayı eğitmek gerekmiyor. Ayrıca üretilen modeller bir arada da kullanılabiliyor.

Google’ın sunduğu görseller, henüz DALL-E tarafından geliştirilen kadar gerçekçi değil. Zaten teknoloji devi şu anda ürünün “tutarlı, yüksek kalite normallere, yüzey geometrisine ve derinliğe sahip, Lambertian aydınlatma modelleriyle yeniden aydınlatılabilir modeller” oluşturabilme özelliklerini ön plana çıkarıyor. Bir başka deyişle Google şu sıralarda görsellerin eni-boyu, önü-arkası, derinliği gibi noktalar açısından gerçekçi ve tutarlı olmasını önemsiyor.

Dreamfusion’ın erişime ne zaman açılacağı konusunda henüz Google tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak bu teknolojinin ileride kullanılabileceği alanlar konusunda birçok fikir ortaya atıldı. O fikirlere göre Dreamfusion ilerleyen dönemlerde Tıbbi alanda alınan görüntülerden ameliyat yapılacak organın yapısını tam olarak modellemekten indie oyun geliştiriciler için model oluşturmaya kadar çok sayıda farklı alanda kullanıcıların işini kolaylaştıracak!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz