Akıllı Direk Teknolojisi

Enerjisa, elektrik kaçağını haber veren bir akıllı direk teknolojisi geliştirdi. ‘Dokunma Bana’ adı verilen sistemin, dünyada ilk olma niteliği taşıdığı belirtildi. Söz konusu teknolojinin, elektrik direklerinde meydana gelen olası bir kaçak durumunda insan ve hayvanların çarpılmalarını engellemek için ses ve ışıkla uyarı vereceği ifade edildi. 

Enerjisa’ mühendisleri, elektrik kaçağını haber veren bir akıllı direk teknolojisi geliştirdiklerini duyurdu. ‘Dokunma Bana’ adı verilen sistemin, dünyada ilk olma niteliği taşıdığı belirtildi. Söz konusu teknolojinin, elektrik direklerinde meydana gelen olası bir kaçak durumunda insan ve hayvanların çarpılmalarını engellemek için ses ve ışıkla uyarı vereceği ifade edildi. Şirket; sistemin, özellikle okul ve hastane gibi yerlerin yanı sıra dinlenme alanları, parklar ve meydanlar gibi toplumsal hayatın yoğun olduğu alanlardaki tüm canlıların hayatlarını elektrik kaçağı tehlikesinden korumayı amaçladığına işaret etti.  

Bununla birlikte; ‘Akıllı Direk’ teknolojisinin, başta çocuklar ve hayvanlar olmak üzere tüm canlıları korumak için devreye alındığı dile getirildi. Enerjisa dağıtım şirketleri AYEDAŞBaşkent EDAŞ ve Toroslar EDAŞın hizmet verdiği bölgelerdeki elektrik direklerine entegre edilecek sistemin kurulumuna, pilot bölge olan AYEDAŞ’tan başlandı. Aktarılan diğer detaylara göre; İstanbul Anadolu Yakası’nda 3 bini aşkın direğe uygulanan sistemin, yakın zamanda 10 bin direğe çıkarılması planlanıyor. Söz konusu sistemin; “Başkent EDAŞ” bölgesinde 17 bin, “Toroslar EDAŞ” bölgesinde ise 13 bin direğe montajının gerçekleştirileceği belirtiliyor. Böylece yaklaşık 40 bin direkteelektrik kaçağını uyaran “Dokunma Bana” sisteminin yer alacağı ifade ediliyor.  

Sesli ve görüntülü uyarıyı fark eden vatandaşların ise 186’yı aramalarının yeterli olacağı vurgulanıyor. Tüm testlerden yüzde yüz başarıyla geçen sistem, harici bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan direkteki gerilimle çalışıyor ve yaklaşık 5 dakikada monte edilebiliyor. Yapılan periyodik kontrol ve bakımlara rağmen dış etkenlere açık elektrik şebeke ve direklerinin kaçak tehlikesi oluşturma potansiyeli üzerine geliştirilen sistem, bu türdeki riskleri sıfıra indirmeyi hedefliyor. 

Enerjisa ‘Dokunma Bana’ sistemi, ‘Sabancı Altın Yaka Ödülü’nün de sahibi oldu

Enerjisa Dokunma Bana Sistemi

Diğer yandan; Enerjisa ‘Dokunma Bana’ sistemi, ‘Sabancı Altın Yaka Ödülü’nün de sahibi oldu. Söz konusu teknoloji; her yıl ‘Sabancı Topluluğu’ndaki şirket ve çalışanların başarılarını ödüllendirmek ve iyi uygulamaların karşılıklı paylaşılmasını teşvik etmek amacıyla bu yıl 11’incisi düzenlenen Sabancı Altın Yaka Ödül Töreni’nde İnovasyon kategorisinde birinciliği elde etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sabancı Holding, Çalışanları İçin Kendi Sosyal Medyasını Kurdu

SabancıDx’in yeni merkezi SabancıDx Dijital Kampüs açıldı

100’den Fazla Konuşmacının Yer Aldığı Türkiye Yapay Zeka Haftası Başladı

1 Yorum

  1. Enerjisa’da başta evrakta sahtecilik, rüşvet ve usulsüzlük var bununla ilgili elimde deliller var yalansa hakkımda hukuki işlem başlatsınlar. Avukatları ise Enerjisa’nın haklarını savunacağı yerde sahtekarların köpekliğini yapmakta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz