Google, YouTube videolarında istenilen yeri rahatça bulmayı sağlayan ‘Videoda Ara’ özelliğini getireceğini duyurdu. Bunun yanında başka yeni özellikler de gelecek. Yeni özellikler, şimdilik sadece Hindistan’da çıkış yaptı.

Google, kısa bir süre önce Hindistan’da gerçekleştirdiği etkinlikte YouTube’a getireceği yeni özellikleri açıkladı. Bunlar, yapay zekâ destekli yeni bir arama sistemini ve videoları farklı bölgesel dillerde dinleyebilme gibi özellikleri kapsıyor.

İlk olarak az sonra bahsedeceğimiz yeni özelliklerin sadece Hindistan’a özgü olacağını belirtmeden geçmeyelim. Kullanıcılar için büyük fayda sağlayacak özellikleri ne yazık ki şimdilik diğer ülkelerde göremeyeceğiz. Özelliklerin ne zaman geniş çapta kullanıma sunulacağıyla ilgili şimdilik net bir bilgi yok.

Videoların İçinde Kolayca Arama Yapılabilecek

Şirketin ilk tanıttığı özellik, videolarda kolayca arama yapmayı sağlıyor. Google Arama’ya eklenecek bu yenilik sayesinde artık kullanıcılar, videonun altında çıkan ‘Videoda Ara’ butonu ile istedikleri şeyi aratabilecekler. Ardından yapay zekânın yardımıyla görüntülerdeki istedikleri yere rahatça ulaşabilecekler. Bu sayede videoların belli bir yerine ulaşmak için detaylı olarak tüm videoyu incelemek gerekmeyecek.

Yeni Gelen Diğer Özellikler

Şirket, şu anlık sadece Hindistan’da kullanılabilecek başka bir özelliği daha test ettiğini açıkladı. Sadece sağlık alanındaki videolarda olan bu özellik sayesinde videolar farklı dillerle izlenebilecek. Bir ekran görüntüsünde, YouTube videolarının sağ alt kısmında bulunan ‘ayarlar’ sekmesi ile dilin değiştirilebileceği görülüyor. Elde edilen bilgiler, özelliğin kapsamına şimdilik sadece Hindistan’da bulunan birkaç bölgesel dilin ve İngilizce’nin dahil edileceğini gösteriyor.

Ayrıca Google, Hindistan’daki farklı dilleri kullanan kitlelere yönelik olarak bir özelliği daha üzerinde çalıştığını belirtti. Bu sayede kullanıcılar, videoları tek tıkla çevirme ve metne dökebilme gibi işlevleri basit şekilde yerine getirebilecek.

Google’ın şu anlık sadece Hindistan’da kullanımda olacak özellikleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Başka bir haberimizde yine Hindistan’da düzenlenen etkinlikte duyurulan ‘doktor el yazısını’ kolayca okuyabilecek Google Lens’in yeni özelliğinden bahsetmiştik. Google’ın üzerinde çalıştığı yeni özellikler sizce büyük yarar sağlayacak mı? Söz konusu özelliklerin diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağını heyecanla bekliyoruz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz