Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Epic Games’e 520 milyar dolar ceza verdiğini duyurdu. Açıklamaya göre, şirketin çocukları koruyan bir yasayı ihlal ettiği ve insanları istemedikleri satın alımlar yapmaya yönlendirdiği belirtiliyor.

Epic Games, özellikle çocuklar arasında oldukça popüler olan Fortnite ve Fall Guys gibi oyunların arkasındaki şirket olarak dikkat çekiyor. Şirket, yaşanan son gelişmeyle ABD Federal Ticaret Komisyonu’ndan (FTC) dev bir ceza aldı. Kurum, çocukların korunmasına yönelik bir yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle şirketin 520 milyon dolarlık bir ceza ödeyeceğini açıkladı.

FTC, Epic Games’in tasarım hileleri kullanarak milyonlarca kullanıcının kasıtsız olarak satın almalar yapmasını sağladığını ve kısaca COPPA olarak adlandırılan ‘Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı ihlal ettiğini açıkladı.

245 ve 275 Milyon Dolarlık 2 Ceza

Yapılan açıklamaya göre taraflar arasındaki anlaşmanın sonucu olarak 520 dolarlık ödeme, iki şekilde olacak. Buna göre COPPA ihlali 275 milyon dolar olarak ödenecek. Bu rakam, FTC kurallarını ihlal etme konusunda şimdiye kadar ki en büyük para cezası olarak tarihe geçecek.

Öte yandan iki ödeme, müşterilere iade yapılması nedeniyle alınacak 245 milyon dolar olacak. Kurum, bu cezanın nedenini Epic’in “oyuncuları istemedikleri satın almalar yapma konusunda kandırması olarak tanımlıyor. Ayrıca Epic’in iade ve iptalleri zorlaştırdığı da söz konusu iddialar arasında bulunuyor. FTC, haksız yere ücretlendirildiğini düşünen kullanıcıların para iadesi talep etmesi için bir site kuracağını da ekliyor.

Her iki cezayı da ödeyeceğini söyleyen Epic Games şu ifadeleri kullandı: “Bu sözleşmeyi kabul ettik çünkü Epic’in tüketici korumada ön saflarda yer almasını ve oyunculara en iyi deneyimi sunmasını istiyoruz.”

FTC’ye Göre Çocuklar, Fortnite Oynadıkları Esnada Tacize ve İstismara Uğruyor

FTC, Epic’in COPPA’yı 13 yaş altındaki çocukların kişisel bilgilerini toplayarak ihlal ettiğini belirtti ve varsayılan olarak açık gelen sohbet özelliklerine de temas etti. Buna göre canlı metin, sesli sohbet gibi özellikler nedeniyle çocuklar, taciz ve istismara maruz kaldı. Fortnite’ı işaret eden FTC, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “Çocuklar, oyun oynarken zorbalık, tehdit, taciz gibi durumlara maruz kalıyor” ifadelerini kullandı ve şirketin yasayı ihlal ettiğini vurguladı.

Epic Games ise bu konu hakkında geçtiğimiz haftalarda duyurduğu güvenli hesaplar sistemine dikkat çekti. 13 yaş ve altındaki kullanıcıları kapsayan yeni sistemde bundan sonra çocukların bazı özellikleri kullanması engellenirken ebeveyn izni zorunluluğu getirilmişti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz