27 yıllık internet tarayıcısı Internet Explorer’ın bilgisayarlardan ne zaman kaldırılacağı Microsoft tarafından duyuruldu. 14 Şubat 2023, son kalan Internet Explorer kullanıcıları için son tarih olacak.

ABD merkezli Microsoft, geçtiğimiz günlerde aldığı kararla, artık atıl hâlde olan Internet Explorer’ı tamamen bitireceğini duyurmuştu. 15 Haziran 2022’de Internet Explorer 11 için yeni bir güncelleme yayınlayan şirket, o günden beri ikonik tarayıcısıyla ilgili hiçbir çalışma yapmıyor. Gelen son haberler, 14 Şubat 2023’te Internet Explorer için son bir gelişme yaşanacağını gösteriyor.

14 Şubat 2023, Internet Explorer’ın Sonunu Gösteriyor

Microsoft, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Internet Explorer için bir güncelleme yayınlayacağını ve böylece bu güncellemenin internet tarayıcısını Windows 10 bilgisayarlardan geri dönüşü olmayacak şekilde silineceğini duyurmuştu. Bu konu hakkında yeni bir açıklama yapan şirket, o güncellemenin 14 Şubat 2023’te yayınlanacağını söyledi. Buna göre Internet Explorer’ın kalan kullanıcıları da artık bu yazılımla vedalaşmak zorunda kalacak.

Güncelleme, İşletmeleri Etkileyecek!

Şu an ortada olan duruma göre bireysel kullanıcılar, Internet Explorer’ı zaten terk ettiler. Fakat bazı kurum ve kuruluşlar altyapıdan dolayı Internet Explorer’ı kullanıyor. İşte, Microsoft da tam olarak bu kurum ve kuruluşları uyardı. Eğer iş akışında kesinti olmasını istemiyorlarsa, altyapıların güncellenmesi ve Edge ile uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Çünkü Şubat 2023’te gelecek güncelleme ile kurulu bilgisayarlardaki Internet Explorer silinecek ve yerine gelecek.

İlk olarak Windows 95 için, 16 Ağustos 1995 tarihinde yayınlanan Internet Explorer, o zamanlarda oldukça popülerdi. Fakat zaman içinde kullanıcılara daha fazla özellik sunan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Brave gibi yazılımlar öne çıktı. Bu durumun farkında olan Microsoft, Chromium tabanlı Edge’i kullanıma sundu. Durum böyle olunca da deyim yerindeyse Internet Ecplorer’ın fişi çekildi. Geçtiğimiz aylarda aldığı karar ile Internet Explorer’ın yeni bilgisayarlara yüklenmesini kısıtlayan şirket, kısa süre önce yaptığı açıklamayla kalan az sayıdaki kullanıcının da tarayıcı ile ne zaman vedalaşacağına net bir çizgi koymuş oldu.

Geçtiğimiz zamanların en popüler tarayıcısı olan Internet Explorer’ın artık tamamen ortadan kalkması hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce yarayıcı, zaten uzun bir süre önce miadını doldurmuş muydu?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz