Kripto paraların kullanım alanları her geçen gün genişliyor. Ülkemizde kripto paraya güven de her geçen gün artıyor. Son olarak önceki hafta  Türkiye Cumhuriyeti, devlet destekli bir kripto para çıkaracağını resmi gazete üzerinden duyurmuştu. Bu gelişmelerin yanı sıra Türk kripto para borsaları, kripto para şubeleri ve Bitcoin atm noktaları ve farklı alanlarda Bitcoin ile alışveriş gibi birçok yeniliğin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Kapalı Çarşı’da Bitcoin ile altın satışı başladı. 

Tekno Safari Özel // Kripto para alışverişin farklı alanlarında kullanılmaya devam ediyor. Daha önce Bitcoin ile gayrimenkulden, kahve alışverişine birçok farklı haberi duymuştuk. Bu alandaki son gelişme Kapalı Çarşı’dan geldi ve kripto para ile ilk kez altın alışverişi gerçekleştirildi.

Kapalı Çarşı ve Dubai’de kripto para şubeleri bulunan Cointral, Bitcoin ile online ve offline olarak gram altın satışı hizmeti olan cointral.store markasını duyurdu. Kullanıcılarına şu anda yalnızca Bitcoin ile ödeme yapma seçeneği tanıyan Cointral, kısa bir süre içerisinde diğer kripto para birimlerinin de ekleneceğini vadediyor. Cointral.store, ürün olarak 1gr, 2.5gr, 5gr, 10gr, 250gr, 500gr ve 1000gr altın seçeneklerini kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcılar diledikleri miktardaki gram altınları sigortalı teslimat güvencesi ile fiziki olarak elde edebiliyor. 

Bitcoin ile altın satışının özellikle döviz bozdurma sırasında yaşanan kaybın önüne geçtiği ifade ediliyor. Normal koşullarda Bitcoin sahibi bir kişinin altın alabilmesi için elindeki Bitcoin’i önce Dolar cinsine çevirmesi ve buna bağlı altın alması gerekiyor. Fakat Cointral, yeni sistemle Dolar cinsine çevirmeden doğrudan Bitcoin kuru üzerinden hesaplama yapıyor ve buna bağlı olarak aradaki kaybın oluşmadığını ifade ediyor. Firma yetkilileri net rakam paylaşmasa da Bitcoin ile altın satışının çok kısa bir süre önce başlamasına rağmen oldukça yüksek seviyeye çıktığını ve stokların kısa zamanda azaldığını belirtti.

Türkiye Kripto para kullanımında lider

Alman araştırma şirketi Satista’nın dünya çapında kripto para kullanımına yönelik yaptığı Küresel Tüketici Anketi şaşırttı. Ankete göre Türkiye, yüzde 20’lik oranla dünyada birinci sırada yer aldı. Haberin devamını okumak için tıklayınız.

Bitcoin ile altın nasıl alınır?

Cointral, gram altın satışı gerçekleştirdiği cointral.store markasının yanı sıra hem cointral.com adresinden hem de fiziki şubelerinden Bitcoin ve 1200’den fazla kripto para biriminin alım-satım işlemlerini gerçekleştiriyor. Nakit ödeme imkanının yanı sıra kullanıcılar kredi kartı ile de Bitcoin satın alabiliyor.