Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Google’ın metinden görüntü oluşturma çalışmaları, metin rehberliğinde görüntü düzenlemeye (veya boyamaya) olanak tanıyan bir “Imagen Editor” aracıyla devam ediyor. Yüksek düzeyde, Imagen Editor bir görüntü göndermenize, düzenlenmesini/değiştirilmesini istediğiniz bir bölge seçmenize ve ardından bu belirli alan için bir metin istemi vermenize olanak tanır. Resmin geri kalanına dokunulmaz.

Google’ın Yapay Zeka Çalışmaları Devam Ediyor

Bir örnekte bir köpeğin gövdesi vurgulanıyor ve ardından “beyaz yıldızlı kırmızı bir uzay giysisi” isteniyor. Sağ tarafta, demo “kartondan yapılmış bir roket” eklerken, en etkileyici olanı ise “mavi oyun kulaklığı” ekliyor. Google birkaç başka örnek ve buna eşlik eden bir araştırma makalesi yayınladı ancak bunun dışında sorumlu yapay zeka ile ilgili endişeleri gerekçe göstererek “Imagen Editor’ü halka açmıyor”. Ayrıca “görüntü düzenleme modellerinin kalitesini ölçen bir yöntem” olan EditBench’i de tanıttı.

Pratik uygulamalar açısından Google, TGIE’nin “görselleri yeniden oluşturmanın zaman alıcı ya da olanaksız olduğu durumlarda (örneğin, tatil fotoğraflarındaki nesnelerin ince ayarını yapmak ya da sıfırdan oluşturulan sevimli bir yavruda ince ayrıntıları mükemmelleştirmek) uygun bir çözüm olarak hızlı, otomatik ve kontrol edilebilir düzenlemeye” nasıl izin verebileceğine dikkat çekiyor. Bu gelişme, Google Fotoğraflar’ın üretici yapay zeka unsurlarından yararlanan bir Magic Editor özelliğine kavuşmasıyla birlikte geldi.

Tüketici ürünlerinde, Imagen ve diğer Google metinden görüntüye modelleri ilk olarak Google Slides’ta kullanıcılara sunulacak. Workspace Labs’de testler kısa süre önce başladı ve özel Google Meet arka planları için görüntü oluşturma da duyuruldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz