Okuma Süresi
2 dakika

Eylül ayından bu yana süren Avusturalya yangınları son günlerde sosyal medyada gündem haline geldi. Yapılan paylaşımlarda, dehşet verici bir fotoğrafın, NASA tarafından çekildiği iddiası ortaya atılmıştı. Ama Teyit.org, paylaşılan fotoğrafın Anthony Hearsey isimli bir sanatçıya ait olduğunu ortaya çıkardı.

Avustralya gibi bir ülkede yaz yangınları normal karşılanan bir durumdur ama küresel ısınmadan dolayı rekor sıcaklıklar ve kuraklıklardan ötürü, Eylül ayında başlayan yangınların bir türlü sonu gelmedi. Yangınlarda şimdiye kadar 23 insanın ve binlerce hayvanın hayatını kaybettiği öğrenildi. NASA tarafından çekildiği iddia edilen fotoğrafta yangının büyüklüğü konuyu tekrar gündeme getirdi. Teyit.org’un yapmış olduğu araştırma sonucunda birçok insanın paylaştığı, retweet ettikleri bu görsel aslında Anthony Hearsey isimli bir sanatçıya ait olduğu ortaya çıktı. NASA’nın 5 Aralık 2019 ve 5 Ocak 2020 tarihleri arasında paylaştığı FIRMS (yangınlarla ilgili uydu verileri) uydu verilerini derleyen ve 3D modelleme haline getiren Anthony Hearsey, fotoğrafı paylaşırken bu işlemi nasıl yaptığını anlatmıştı ama fotoğraf sosyal medyada büyük ses getirdi. Her ne kadar yalan bir fotoğrafın üzerinden sosyal medyada tekrar gündeme gelse bile yangınların daha ne kadar devam edeceği merak konusu. 

NASA tabii ki devam eden Avustralya yangını hakkında ilgili görselleri Twitter hesabı üzerinden paylaşıyor.  

Anthony Hearsey’in hazırladığı görsellerde olduğu gibi orman yangınlarının, alevleri görünmüyor olsa bile yangından yükselen dumanlar tüm fotoğrafı kaplıyor.  

 Anthony Hearsey’in 3D modelleme ile oluşturduğu fotoğrafı paylaşan bazı sosyal medya kullanıcıları: 

 

https://twitter.com/NihalAydinK/status/1214246846228574213