Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

WhatsApp, tartışma yaratan gizlilik sözleşmesi için yeni bir açıklama yaptı. Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarının başında gelen şirket, konunun yanlış anlaşıldığını ve yeni gizlilik sözleşmesinin aslında kullanıcı verilerini korumaya ilişkin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini belirtti.

Hem Türkiye’de hem de dünyada olay yaratan ve gündemden birkaç gündür düşmek bilmeyen WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi için hareketli zamanlar geçiriyoruz. 

8 Şubat’tan itibaren yeni sözleşmeyi onaylamayan kişilerin artık WhatsApp’ı kullanamayacak olduğu gizlilik sözleşmesinde en çok dikkat çeken detay ise verilerin artık Facebook ile de paylaşılmasına ilişkin onay istemesi olmuştu. Bununla birlikte yoğun ateş hattında kalan WhatsApp’a alternatif aranmaya başlanmış ve yaşananların ardından ise, Rekabet Kurulu şirket hakkında soruşturma başlattığını açıklamıştı. Rekabet Kurulu’ndan gelen haberin ardından ise KVKK bugün düzenlediği toplantının ardından WhatsApp hakkında bir incelemenin başlatıldığını belirtmişti. 

Kullanıcıların eleştirileri oklarının hedefi haline gelen ve boykot edilmeye başlanan WhatsApp, konuyla alakalı yeni bir açıklama yaptı. Facebook çatısı altında faaliyetlerine devam eden anlık mesajlaşma uygulaması, resmi kurumların da harekete geçmesinin ardından global sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. 

WhatsApp’ın tartışmalara konu olan yeni gizlilik sözleşmesi için yaptığı açıklamada; mesajların ve diğer verilerin eskisi gibi korunmaya devam edileceği belirtildi. 

WhatsApp’ın  açıklamasında yer alan bilgiler ise şu şekilde sıralandı:

  • WhatsApp ve Facebook, mesajlarınızı göremez ve görüşmelerinizi dinleyemez.
  • WhatsApp mesaj ve arama kayıtlarınızı tutmaz.
  • WhatsApp ve Facebook, paylaşmış olduğunuz konum verilerini göremez.
  • WhatsApp rehberinizdeki kişileri Facebook ile paylaşamaz.
  • WhatsApp grupları özel olmaya devam edecek.
  • WhatsApp’taki mesajlarınızın kaybolmasını sağlayabilirsiniz.
  • WhatsApp’taki tüm verilerinizi indirebilirsiniz.

WhatsApp’ın gündemden düşmeyen yeni gizlilik sözleşmesinde şirket, hangi kullanıcı verilerinin görülebildiğini ve hangilerinin görülemediğinden bahsetti. Şirket kullanıcı verilerini ve mesajlarının güvenli bir şekilde saklanmaya devam edeceğini ve konunun yanlış anlaşıldığının altını çizdi. Başlatılan inceleme ve soruşturma kararlarının ardından WhatsApp’ın geri adım atmamış olması durumun ne yöne gittiği hakkında bazı soru işaretleri oluşturdu.

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp ’ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Sonrası KVKK İnceleme Başlattı

Telegram’dan WhatsApp’ı Tiye Alan Paylaşım

WhatsApp’a Alternatif, Verilerinizi Koruyan En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz