Samsung, yeni işlemcisini Exynos On 2021 ismiyle düzenlediği çevrim içi bir etkinlikte resmi olarak tanıttı. Exynos 2100 olarak adlandırılan şirketin yeni işlemcisi Samsung ‘un geliştirdiği ilk premium 5G entegrasyonlu mobil işlemcisi olarak anılıyor. Ayrıca 5-nanometrelik (nm) ekstrem ultra-viyole (EUV) işlemci devresine sahip.

Exynos 2100’un işlem ve grafik işleme performansı, kullanıcıların performans beklentilerinin ötesine geçecek şekilde iyileştirildi. Samsung’un ilk 5G-entegrasyonlu amiral gemisi mobil işlemcisi olan Exynos 2100, yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu veya öncülü olan 7nm işlemciyle kıyaslandığında yüzde 10 oranında daha yüksek genel performans sağlayan 5nm EUV işleme teknolojisini kullanıyor. 

Exynos 2100, daha yüksek bir iyileştirme elde edilmesi amacıyla iyileştirilmiş önbellek hafızası kullanımına ve daha güçlü bir zaman planı uygulayıcısına da sahip. Sekiz çekirdekli CPU, gücü 2,9 GHz’e kadar çıkabilen tekil Arm® Cortex®-X1 çekirdeği, yüksek performansa sahip üçlü Cortex-A78 çekirdeği ve güç tasarrufu sağlayan dörtlü Cortex-A55’ten oluşan gelişmiş bir üç kümeli yapıdan oluşuyor ve öncülüyle kıyaslandığında çoklu çekirdek performansında yüzde 30’dan fazla iyileştirme sağlıyor. 

Grafik performansı %40 arttı

Vulkan ve OpenCL gibi en yeni API’leri destekleyen Arm Mali ™ -G78, çarpıcı ve kusursuz grafik görselliği elde edilmesine yönelik olarak grafik performansını yüzde 40’tan fazla artırarak, oyun ve AR/VR veya MR (Karma Gerçeklik) dâhil olmak üzere şimdiye kadarki en sürükleyici mobil ekran deneyimini sunuyor. Exynos 2100’de ayrıca CPU, GPU ve diğer işlemlerin güç kullanımlarını denetleyen ve optimize eden, yoğun ekran kullanımlarında dahi daha uzun kullanım süresi sağlayan gelişmiş çoklu IP düzenleyici (AMIGO) teknolojisi de bulunuyor. Yazılım ve donanım teknolojileri alanında ürünlerinin enerji verimliliğini artırmaya yönelik benzer kapsamlı çalışmalar yürütmeye devam eden Samsung, geleceğin mobil cihazlarının karbon ayak izini en aza indirme konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

Samsung ‘un Exynos 2100 işlemcisi saniyede 26 trilyon işlem yapıyor

Exynos 2100 ile birlikte yapay zekânın yapabildikleri de büyük oranda artış gösterecek. Yeni tasarlanan üç çekirdekli NPU, daha verimli bir kullanıma yönelik olarak, gereksiz işlemleri en aza indiren ve özellik haritası desteği ve azaltılmış ağırlık gibi yapısal iyileştirmelere sahip. Exynos 2100, bir önceki nesil işlemcilerle kıyaslandığında, iki katın üzerinde daha yüksek enerji verimliliği sağlıyor. Saniyede 26 trilyon işlem (TOPS) gerçekleştirebiliyor. Cihaza gömülü yapay zekâ işleme ve ileri düzey sinir ağları desteğiyle kullanıcılar daha etkileşimli ve akıllı özelliklere sahip oluyor. Bunların yanı sıra görüntüleme dâhil olmak üzere, uygulamalarda daha iyi bir bilgisayar görüntüleme performansının keyfini deneyimleyebilecek. 

Exynos 2100 5G teknolojisini destekliyor

Exynos 2100’ün entegre 5G modemi, ağın kapsamını ve güvenliği arttırmak üzere 5G teknolojisinin 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA ve 4G LTE üzerinden 6GHz-altı ve mmWave spektrumlarını destekliyor. Modem aynı zamanda 1024 Dörtlü Genlik Modülasyonu (QAM) desteğiyle, 6 GHz-altı değerde, saniyede 5,1 gigabit (Gbps); mmWave’de 7,35 Gbps veya 4G ağlarda 3,0 Gbps’ye kadar maksimum indirme hızı sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:

Samsung, CES 2021’de Gelecek Vizyonu Ürünlerini Tanıttı

Samsung Galaxy S21 Canlı Görüntülendi

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz