Intel bu yıl online olarak düzenlenen CES 2021 ‘de yeni işlemci ailelerini tanıttı. Intel, içinde olduğumuz bu olağandışı zamanları atlatmasına yardımcı olmak için, işletme, eğitim, mobil ve oyun bilgi işlem platformlarına yönelik yeni işlemciler sunuyor.

Intel, CES 2021 ‘de işletmelere yönelik olarak, sektörün en yüksek performansını ve geniş kapsamlı donanım tabanlı güvenliğini sunan işletme platformu 11. Nesil Intel vPro platformunu da tanıttı. Duyurulan yeni 11. Nesil Intel Core vPro işlemciler ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için dünyanın en iyi işletme sınıfı işlemcisine dayanıyor ve Intel Core vPro platformu ile birlikte aşağıdakileri sunuyor: 

Intel® Hardware Shield, (Donanım Kalkanı)

İşletmeler için dünyanın en geniş kapsamlı donanım tabanlı güvenlik çözümü ve fidye yazılım ve kripto-madencilik saldırılarını önlemeye yardımcı sektörün ilk silikon uyumlu yapay zekâ ile tehdit tespit çözümü.  

Intel 10-nanometre (nm) SuperFin teknolojisi

Bu teknoloji sektördeki en üstün performansı, Intel® Iris® Xe grafiklerini ve Wi-Fi konusunda 20 sene içindeki dünyanın en büyük iyileştirmesini sunuyor. Bu iyileştirme işyerlerinde altı kata kadar daha hızlı dosya yükleme ve indirme özelliği ile evlerde standart Wi-Fi 5’e kıyasla neredeyse üç kata kadar daha yüksek hız sunan entegre Intel® Wi-Fi 6/6E (Gig+) çözümü ile sunuluyor. 

Sekiz kat daha üstün Yapay Zekâ performansı

İşletmelerin hızla değişen yazılım ekosistemine ayak uydurmasını sağlayacak yeni bilgi işlem gücünün yanısıra önceki nesil çözümlere kıyasla 2.3 kata kadar daha hızlı içerik yaratma ve video düzenleme özelliği sunuyor.  

Office 365 kullanımı sırasında rakip çözümlere oranla %23’e kadar daha hızlı verimlilik ve en iyi iş birliği deneyimi sunularak, video konferans görüşmeleri sırasında rakiplere kıyasla %50’den daha fazla ofis verimliliği mümkün kılınıyor. 

En İyi Oyun Platformları için Yeni 11. Nesil Intel® Core™ H-Serisi Mobil İşlemciler  

Intel, oyun platformları için 11. Nesil mobil ürün serisinin kapsamını genişleten ve oyun tutkunlarının 16 milimetre kalınlığındaki en ince dizüstü bilgisayarlarda bile yapabileceklerinin sınırlarını genişleten yeni 11.Nesil Intel Core H-Serisi mobil işlemcileri pazara sundu. Maksimum 5gigahertz (GH) Turbo hıza sahip Intel® Core™ i7 Special Edition 4-çekirdekli işlemcinin başı çektiği bu H-35 işlemciler özellikle ultra taşınabilir oyun deneyimi için tasarlandı. Bu işlemcilerde en yeni ayrık grafiklere bağlanmak; olağanüstü düşük gecikme süresi ve hareket halindeyken bile sarmal oyun deneyimi sunmak için yeni 4. Nesil PCIE mimarisi bulunuyor. CES’te Acer, ASUS, MSI ve Vaio, Intel’in ultra taşınabilir oyun deneyimi için tasarladığı 11.Nesil Intel Core H35-Serisi işlemcilerle çalışan yeni sistemlerini duyurdu. 2021 yılının ilk yarısında dünyanın en büyük bilgisayar üreticileri 40’tan fazla yeni tasarımı pazara sunacak. 

Masaüstü düzeyinde oyun ve içerik yaratma performansı arayan mobil oyun tutkunları için Intel ayrıca bu çeyrek içinde satışa sunulmaya başlayacak olan 8 çekirdekli işlemcisini de duyurdu. Bu platform normal koşullarda yalnızca en yüksek teknolojik özelliklere sahip masaüstü sistemlerde bulunan özellikleri içeriyor.  5GHz’e kadar hız, en hızlı veri depolama ve ayrık grafikler için 4. Nesil PCIE x20 mimarisi ve Intel® Killer™ Wi-fi 6E (Gig+). 

Öncü Masaüstü ve Mobil Platformlar için Gelecek Nesil “Rocket Lake” ve “Alder Lake” Teknolojilerinin Ön Gösterimi 

Intel CES 2021 basın toplantısında ayrıca, oyun meraklıları ve tutkunlarına yönelik olarak yakın gelecekte pazara sunacağı 11. Nesil Intel® Core™ S-Serisi masaüstü işlemcilerini (“Rocket Lake-S”) de tanıttı. En yüksek frekanslı çekirdekler için bir önceki nesle göre %19 daha fazla döngü başına komut sayısı (IPC) sunuyor. Intel Core i9-11900K’nin arkasında sıralanan bu işlemciler 2021 senesinin ilk çeyreğinde pazara sunulacak. Yeni işlemciler oyun meraklılarına ve bilgisayar tutkunlarına daha da fazla performans vadedecek.

Bu işlemcilere ek olarak, Intel, x86 mimarisinde ve Intel’in en yüksek düzeyde ölçeklenebilir çip üzerinde sistemlerinde çığır açacak gelecek nesil işlemci “Alder Lake”i de tanıttı.  Alder Lake 2021’in ikinci çeyreğinde pazara sunulacak. Alder Lake yüksek performanslı çekirdekleri yüksek verimlilikli çekirdeklerle tek bir ürün içinde bir araya getirecek. Alder Lake ayrıca Intel’in 10nm SuperFin çözümünün yeni ve gelişmiş versiyonu üzerine kurulu ilk işlemci olacak. Daha akıllı, daha hızlı ve daha verimli gerçek-dünya bilgi işlem sunan öncü masaüstü ve mobil işlemcilerin de temelini oluşturacak.  

İlginizi Çekebilir:

Samsung, CES 2021’de Gelecek Vizyonu Ürünlerini Tanıttı

LG, ‘CES 2021’de Akıllı Ev Sistemleri Ürünlerini Tanıttı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz