Haksız fiyat artışı şikayeti için HFA-Bildirim Uygulaması Nasıl Çalışır?

Başta maske, kolonya ve dezenfektan olmak üzere bir dizi ürün için coronavirüsü fırsat bilip haksız fiyat artışı yapıldığı iddiaları sosyal medyada sıkça gündeme geliyor. Ticaret Bakanlığı, tüketicileri şikayet etmeleri için HFA-Bildirim uygulamasını kullanmaya davet ediyor

Coronavirüs sebebiyle maske, dezenfektan ve kolonya başta olmak üzere bir dizi ürüne son günlerde çok ciddi talep oluştu. Bu ürünlerin birçok markette tükendiği ve tüketiciler tarafından bulunamadığı gelen haberler arasında. Bu ürünlere olan yoğun talep dolayısıyla durumdan istifade ederek haksız fiyat artışı yapan bazı işletmeler, yüksek gelir elde ediyor. Bu konuda harekete geçen Ticaret Bakanlığı, tüketicileri haksız fiyat artışı şikayetleri için HFA Bildirim uygulamasını kullanmaya davet etti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 11 Mart gecesi yapılan coronavirüs açıklaması sonrasında birçok tüketici, coronavirüse karşı korunabilmek için çeşitli ürünlere yöneldi. Bu ürünler arasında maske, dezenfektan ve kolonya geliyor. Durumu fırsat bilen bazı işletmelerde ise ürünlere kısa sürelerde yüksek oranlarda zam yapıldığına dair şikayetler sosyal medyada dolanıyor. 

Tüketicilerin hijyen ve temizlik ürünlerine olan yoğun talebi, birçok mağazada ürünlerin tükenmesine yol açtı. Zor bulunur hale gelen bu ürünlerin fiyatlarına zam yapıldığı birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından dile getiriliyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada HFA Bildirim uygulaması ile vatandaşların bakanlığa şikayette bulunabileceği bildirildi.

Haksız fiyat artışı şikayet bildirimi 

Haksız fiyat artışı şikayet bildirimi 

HFA-Bildirim uygulaması, yeni çıkmış olan bir uygulama değil. Ancak Ticaret Bakanlığı, tarafından geliştirilmiş olan bu uygulama, son günlerde sıkça konuşulan haksız fiyat artışı konusu sonrasında tekrar gündeme geldi. Bakanlık Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Özellikle hijyen ürünlerinde fahiş fiyat artışlarıyla karşılaşan tüm vatandaşlarımız; HFA-bildirim uygulamasından şikayetlerini anlık olarak iletebilir.” dendi. 

Fahiş fiyatlar ve zamlarla tüketicinin ihtiyacı olan ürünlere ulaşmasını engelleyen/zorlaştıran işletmelere karşı, bakanlık tarafından tüketiciler uygulamayı kullanmaya davet edildi. Tüketicilerin haksız fiyat artışı şikayet bildirimi için uygulamayı indirmesi ve formu doldurması yeterli. Peki HFA-Bildirim Uygulaması Nasıl Çalışır?

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan HFA bildirim uygulaması , iOS ve Android marketlerden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulamayı indiren kullanıcılar telefon numarası, e-posta adresi ve TC kimlik numarasını girerek uygulamaya üye olabiliyor.

HFA-Bildirimi 1

Üyelik işlemini tamamlayan kullanıcıların Haksız fiyat artışı şikayet bildirimi yapmak için Şikayet Başvurusu’ butonuna tıklaması gerekiyor. Bunun ardından şikayet etmek edilecek iş yerinin unvanını, yani bakkal mı, eczane mi olduğunu belirtiyoruz. Daha sonra şikayet etmek istediğimiz işletmenin adresini giriyoruz.  

HFA-Bildirimi 2

Şikayet etmek istediğimiz işletmenin adresini açık bir şekilde yazdıktan sonra, şikayet edeceğimiz ürünün bilgilerini ve fotoğraflarını ekliyoruz. Son olarak bir açıklama yazıyoruz ve şikayetimizi Ticaret Bakanlığı’na gönderiyoruz.  

HFA-Bildirimi 3

İnternette gördüğümüz ürünleri ve işletmeleri şikayet etme için özel bir noktası olmasa bile, ürün linkini açıklama kısmına koymamız bir şeyleri değiştirebilir. Zaten fahiş fiyatlara ürün satan satıcıları, satış yaptıkları online satış platformuna şikayet etmemiz çok daha sağlıklı ve hızlı olacaktır.  

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5