coronavirus pandemi kuresel salgin ilan edildi

Coronavirüs hakkında son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından coronavirüs pandemi (Küresel salgın) olarak ilan edildi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Cenevre’de yapılan bir basın toplantısıyla coronavirüs hakkında açıklama yapıldı. Basın toplantısında yeni tip Coronavirüs pandemi olarak nitelendirilidi.

Tüm dünyada geniş bir alana yayılan coronavirüs, 11 Mart’a dek 118 ülkede 121 binin üzerinde insana bulaştı. Coronavirüsten etkilenen ülke sayısının 3 kat arttığını aktaran Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen “pandemi” kararını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom, Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsü yakından takip ettiğini belirterek, ülkeleri önlemler konusunda da uyardı. “Coronavirüsün ciddiyeti ve endişe verici yayılma hızı, buna karşın eylemsizlikler konusunda büyük endişe duyuyoruz” diyen Adhanom, devletleri her gün önlem almaya davet ettiklerini ifade etti. Yapılan açıklamada “COVID19’un bir pandemi olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık”  dendi.

Çin’de artış hızı yavaşlayan salgın, İtalya, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde yüksek yayılım hızına sahip. Virüs salgınının hala kontrol edilebilir olduğunun altını çizen Adhanom, Çin ve Güney Kore’de salgının etkisinin azaltıldığını vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü, 30 Ocak’ta coronavirüsü küresel halk sağlığı tehlikesi olarak sınıflandırmıştı. Şimdiye kadar panik yaratmamak için salgını pandemi olarak adlandırmamak için işleri ağırdan almışlardı. Adhanom, Şubat ayının sonundaki basın toplantısında ” Pandemi kelimesini kullanmak şuan uygun değil. Korkuya sebep olabilir. Dünyanın farklı bölgelerindeki gördüğümüz salgın, farklı ülkeleri farklı yollarla etkiliyor.” demişti.

ABD de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, yeni tip coronavirüs salgınına yanıt vermek için pandemik hazırlık planlarına yönelmiş durumdalar.

Coronavirüs son olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de de görüldü. Şu an için tespit edilen vaka sayısı 1 olarak açıklandı.

Coronavirüs Nerelere Yayıldı ? Online Coronavirüs Haritası

Pandemi Nedir?

pandemi nedir

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre pandemi, yeni bir hastalığın dünya çapında yayılması durumudur. Bir salgının Pandemi olarak adlandırılması için kesin ölüm sayısı veya vaka sayısı bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü en son 2009 yılında neredeyse dünyanın çeyreğini etkileyen H1N1 salgını sırasında pandemi duyurusu yapmıştı. Ancak bu karar, gereksiz paniğe sebep olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti. SARS ve MERS, 26 ülkedeki insanları etkilemiş olmasına rağmen  bir pandemi olarak değerlendirilmemişti.