Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Honor ’un cihazlarında yeniden Google Servisleri ‘ni kullanabileceği açıklandı. Huawei’nin çatısı altında bulunan ancak ambargolar sebebiyle satılan Honor’un CEO’sunun açıklamasına göre Google ile anlaşma yapılmasının önünde hiçbir engel bulunmuyor. 

Uzun süredir Trump hükümetinin Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei’ye uygulanan ambargolar nedeniyle şirket ABD’li hiçbir firmayla çalışamıyor. Bu bağlamda Google ile de çalışamadığı sebebiyle Android işletim sistemini de kullanamayan şirketin çatısı altında bulunan Honor da söz konusu yasaklardan etkileniyordu. Geçen aylarda ise bu durumu çözecek bir adım atılmış ve Huawei, Honor’u sattığını açıklamıştı. 

Huawei Honor’u faaliyetlerine devam edebilmesi için satmıştı

ABD’nin Çin hükümetine ve ordusuna veri sızdırdığı iddiaları için sert ambargolar koyduğu Huawei, çatısı altında bulunan Honor’un da yasaklardan etkilenmemesi için ‘Zhixin New Information Technology Co. Ltd’ye satmıştı. Söz konusu satışın Honor’un tedarik zincirinde yaşadığı sorunları ve ABD ambargolarından etkilenmemesi için gerçekleştirildiği aktarılmıştı. Huawei, Honor’un kendi başına faaliyetlerine devam etmesinin herkes için daha iyi olduğunu belirtmişti. 

Honor’un çatı şirketinden ayrılmasının yarattığı iyi durumlar kendini göstermeye başladı bile. Bu bağlamda şirketin mobil işlemci sektörünün önemli isimlerinden olan ABD merkezli Qualcomm ile görüşmelere başladığı ve bunun yanı sıra Google ile de görüşmeler sürdürdüğü aktarılıyordu. Söylenenler resmi olarak onaylandı. Honor CEO’sunun yaptığı bir açıklamayla Google Servislerinin yeniden Honor cihazlarda kullanılabileceğini belirtildi.

Honor CEO’su George Zhao’dan Google Servisleri açıklaması

Çinli şirketin CEO’sunun yaptığı açıklamalarda Google ve Honor anlaşmasının yapılması için önlerinde hiçbir engel olmadığı ve iki firmanın da bir süredir anlaşma için görüşmeye devam ettiğini belirtti.

Bu bağlamda ortaya geçen haftalarda çıkan sızıntıların doğru olduğu ve belki de kısa bir süre içinde Google ve Honor’un anlaşmaya varacağını söyleyebiliriz. Görüşmeler olumlu ilerlerse Honor’un geçen günlerde duyurduğu üst segment akıllı telefonu V40 için geçerli olup olmayacağı merak konusu. Huawei ayrılığının ardından Honor’un satışa sunacağı ilk cihaz olan V40 için durum hala net değil. Ancak gerekli sözleşmeler imzalanır ve çözüm yolları bulunursa V40’ın global versiyonunda Google desteği görebiliriz. Konuyla alakalı gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Honor, Huawei Ayrılığından Sonra İlk Akıllı Telefonunu Tanıttı

Honor, 2021 Model MagicBook 14 ve MagicBook 15 ‘i Tanıttı

Huawei MateBook 14 2020 İnceleme (AMD Ryzen 5 4600H 16GB 512GB SSD):

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz