Apple PS5 DualSense Desteği
Okuma Süresi
1 dakika

Apple cihazlara, Sony PS5 (PlayStation 5) oyun konsolundaki oyunlar için ‘DualSense’ kontrolör desteği geldi. Kontrolörün artık, uzaktan PS5 oyunlarını oynayabilmek için Apple cihazlarla uyumlu bir biçimde çalışabildiği ifade edildi. ‘iOS’ platformundaki ‘PS Remote Play’ uygulamasının, henüz tüm özellikleri desteklemediğinin de altı çizildi.  

Apple ekosistemindeki cihazlara, Sony PS5 (PlayStation 5) oyun konsolundaki oyunlar için DualSense kontrolör desteği geldi. Kontrolörün artık, uzaktan PS5 oyunlarını oynayabilmek için Apple cihazlarla uyumlu bir biçimde çalışabildiği ifade edildi. ‘PS Remote Play’ uygulamasının iOS versiyonunun son güncellemesini alan kullanıcıların, Apple cihazlarda PS5 oyunları oynamak için artık ‘DualSense’ kontrol kolunu kullanabileceğinin de altı çizildi. Sony, söz konusu desteği ‘iOS 14.5’ işletim sistemi sürümünü kullanan ‘iPhone’lar ve ‘iPadOS 14.5’ işletim sistemi sürümünü kullanan ‘iPad’lerde kullanıcı beğenisine sundu. Platforma eklenen özellik sayesinde kullanıcıların, dilerlerse eski bir ‘DualShock’ kontrolörü yerine ‘DualSense’i kullanma opsiyonuna sahip olabilecekleri dile getirildi.  

Diğer yandan; iPhone ve iPad kullanıcıları, ‘DualSense’i kullanmayı tercih etse bile uygulama, henüz tüm özellikleri desteklemiyor. Bu da kullanıcıların, ‘DualSense’ deneyimine tam olarak erişememesine neden oluyor. Yeni özelliği deneyimleyen birkaç PS5 oyuncusunun paylaşımlarına göre; iOS cihazlarda, ‘Uyarlanabilir Tetikleyiciler (Adaptive Triggers)’ kullanılabiliyor. Fakat ‘Dokunsal Geribildirimler (Haptic Feedbacks)’in oldukça rastgele bir biçimde deneyimlenebildiği ifade ediliyor. ‘DualSense’ desteği eklenen Apple cihazlar, güncel olarak birkaç temel dokunsal geribildirimi destekliyor. Ancak daha gelişmiş dokunsal geribildirimlerin, henüz Apple ekosisteminde desteklenmediği belirtiliyor. 

‘DualSense’ kontrolörün mikrofonu ve hoparlörleri de henüz Apple cihazlarda desteklenmiyor

Apple DualSense

Bununla birlikte; ‘DualSense’ kontrolörün yerleşik mikrofonu, kulaklık jakı ve hoparlörleri de Apple cihazlardaki uzaktan oynama deneyiminde desteklenmiyor. Birçok oyun-sever; tam bir dokunsal geribildirim ve mikrofon ile hoparlör desteği olmadan ‘DualShock’tanDualSense’e geçiş yapmanın, çok bir anlam ifade etmeyeceğine işaret ediyor. Fakat Sony’nin, ilerleyen zamanlarda söz konusu özellikler için de güncelleme göndereceği ve ‘DualSense’ desteğinin iPhone ve iPad kullanıcılarına daha kapsamlı bir deneyim sunmaya başlayacağı tahmin ediliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘iPhone’ ve ‘iPad’lere Yeni ‘Xbox’ Oyun Konsolları İçin Kontrolör Desteği Geliyor 

Steam Beta İçin PlayStation 5 ‘DualSense’ Desteği Geliyor

Sony, Çip Tedarikine Bağlı Olarak Yaşanan Kriz Nedeniyle Analistleri ‘PS5’ Kıtlığı Konusunda Uyardı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz