Huawei ’nin kendi işletim sistemi HarmonyOS ‘un resmi olarak yayınlanacağı tarih açıklandı. Mart ayının başında üçüncü beta testlerine başlanan HarmonyOS işletim sistemi nisan ayında dağıtılmaya başlanacak. 

Çin merkezli Huawei, ABD ile yaşadığı ticari savaş sebebiyle pek çok kısıtlama ve ambargoya maruz kalmıştı. Bu bağlamda Google Servislerini akıllı telefonlarında kullanamayan şirketin ABD’li firmalarla da iş yapması yasaklanınca Huawei büyük sıkıntılar çekmişti. Yaşadığı ambargoların sonunda ise şirket geçen sene büyük bir adım atarak kendi işletim sistemi üzerine çalışmaya başladığını açıklamıştı. HarmonyOS olarak anılan yeni işletim sistemini geliştiren şirket ilk olarak 2020’nin Aralık ayında ilk geliştirici sürümünü yayınlamıştı. 

Huawei mart ayının başında ise beta aşamasına geçtiğini duyurmuştu. HarmonyOS’un son beta sürümünün 31 Mart’ta geleceğini açıklayan şirketten yeni bir haber daha geldi. Huawei kendi işletim sistemi HarmonyOS’un kararlı sürümünün nisan ayında geleceğini açıkladı. Hatta Çinli şirket HarmonyOS işletim sisteminin güncellemesini alacak ilk akıllı telefon modelini de açıkladı. Huawei’nin şubat ayında Çin’de satışa sunduğu katlanabilir ekranlı son akıllı telefonu Mate X2’nin HarmonyOS’u alacak ilk model olduğu belirtildi. 

Halihazırda kutusundan Android 10 işletim sistemiyle çıkan Mate X2, işletim sisteminin yayınlanmasının ardından HarmonyOS’a geçiş yapacak. Mate X2’nin ardından ise diğer akıllı telefonların da güncellemeyi yavaş yavaş alması bekleniyor. 

Huawei P50 HarmonyOS ile gelecek ilk akıllı telefon olabilir

Katlanabilir ekranlı akıllı telefon modeli Mate X2’nin HarmonyOS işletim sistemi güncellemesi alacağı doğrulansa da şirket resmi olarak hangi telefonun kutusundan yeni işletim sistemiyle çıkacağını henüz açıklamadı. Ancak ortaya çıkan pek çok söylenti ve durumlar göz önüne alınınca, HarmonyOS ile gelecek ilk Huawei telefonun P50 olması oldukça büyük bir ihtimal. 

Normal şartlarda mart ayında tanıtılması beklenen ancak erteleme haberiyle mayıs ayına çekilen tanıtım tarihi de bu durumu güçlendiriyor. Bunların yanı sıra pek çok güvenilir kaynak da P50’de HarmonyOS göreceğimizi iddia ediyor. 

Android desteğini artık kullanamayan ve bu sebepten ötürü kendi işletim sistemini geliştiren Huawei’nin HarmonyOS’u bakalım sektörde ne gibi değişiklikler yaratacak, merakla bekliyoruz. 

İlginizi Çekebilir:

Huawei’den Çinli Şirketlere ‘HarmonyOS’ Çağrısı! 

HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemi Desteği Alacak Huawei Cihazlar Sızdırıldı

MateBook ve FreeBuds Ailesinin Yeni Üyeleri! – Huawei MateBook D16 ve FreeBuds 4i Kutu Açılışı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz