Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0 ‘ı hangi cihazların alacağı belli oldu. Wiebo’da yapılan bir paylaşım HarmonyOS 2.0’ın hangi cihazlara geleceğini ortaya koydu. Sızıntıda yer alan bilgilere göre bazı Kirin 710’lu cihazların da yeni işletim sistemi destekleyeceğini gözler önüne serdi.

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei, geçen ay düzenlediği Huawei Geliştirici Konferansı 2020’de kendi işletim sistemi HarmonyOS 2.0’ı resmi olarak tanıtmıştı. HarmonyOS ‘un yeni sürümü olan işletim sisteminin Aralık 2020 tarihi itibariyle akıllı telefonları da destekleyeceği belirtilmişti. 

Huawei düzenlediği Huawei Geliştirici Konferansı 2019’da HarmonyOS’un nasıl bir işletim sistemi olduğunu anlatmıştı. Şirket basit bir işletim sistemine nazaran yeni işletim sisteminin ekosistem olduğunu aktarmış ve bu HarmonyOS’un tüm akıllı cihazları destekleyen bir sistem olduğuna değinmişti. Şirketin bu alanda çalışmaları ve geliştirmeleri devam etse de, biz şimdiye kadar HarmonyOS işletim sistemlerini sadece akıllı saat ve TV gibi ürünlerde görmüştük. Ancak ortaya çıkan sızıntı bu durumun aralık ayından itibaren değişeceğini gösterdi. 

HarmonyOS 2.0 aralıkta akıllı telefonlara geliyor

Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0’ın giyilebilir ürünler ve TV’lerden sonra akıllı telefonlar için de geleceği biliniyordu. Huawei tüketici yazılımları bölümü başkanı Wang Chenglu, geçen günlerde yaptığı açıklamada Harmony OS 2.0’ın aralık ayından başlamak üzere gelecek yılın ocak ve şubat aylarında geleceğini belirtmişti. Partiler halinde yayınlanacak HarmonyOS 2.0’ın aynı zamanda akıllı telefonlar için de desteklenmeye başlanacağı aktarılan bilgiler arasında yer alıyordu. 

Weibo’da bir kullanıcı tarafından yapılan bir paylaşım ise hangi Huawei cihazların ne zaman HarmonyOS 2.0 tarafından destekleneceğini gözler önüne sermiş oldu. Söz konusu sızıntı, HarmonyOS 2.0 desteğini alacak cihazların Hauwei’nin amiral gemisi ürünleri olduğunu ortaya çıkardı. Huawei’nin orta segmentte konumlandırdığı cihazlarının ise Harmony OS 2.0 için biraz daha beklemesi gerekiyor. 

Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0 desteğini alan ilk cihazlar, Kirin 9000 işlemcili ürünler olacak. Daha sonra ise Kirin 990 5G yonga setinden gücünü alan cihazlar desteklenecek. Üçüncü partide Kirin 990 4G, Kirin 985 ve Kirin 820’li cihazlardan bazıları Harmony OS 2.0 desteği alacak. Dördüncü partide Kirin 820, Kirin 980 ve Kirin 990 4G’li bazı cihazlar destek alacak. Beşinci ve son partide ise Kirin 810 ve Kirin 710’lu cihazlardan bazıları Harmony OS 2.0 tarafından desteklenecek.

İlginizi Çekebilir:

Huawei EMUI 11 Beta Kullanıcı Testlerini Başlattı

Huawei ‘nin Akıllı Saat Atağı ve Watch GT 2 Pro

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz