Huawei, ABD’nin uyguladığı ambargo nedeniyle Google uygulamalarının alternatiflerini yıl sonuna kadar yetiştirmeyi planlıyor.

Mayıs ayından bu yana Çin ve ABD arasında yaşanan ticari savaştan etkilenmeye devam eden şirket, Google uygulamalarının yerine kendi ekosistemini oluşturmak için çalışmalarını hızlandırdı. Economics Times’ın raporuna göre, ABD’nin getirdiği ambargolar sebebiyle Google uygulamalarını cihazlarında kullanamayan şirket geliştirme aşamasında olunan alternatif uygulamaları bu yılın sonuna yetiştirmeye çalışıyor.

Kendi uygulama ekosistemini oluşturmaya yönelik yoğun bir çalışma içerisinde olan Huawei, Google uygulamaları alternatifini Aralık ayı sonuna kadar hazır hale getirmeyi planlıyor. Şirketin Hindistan CEO’su Charles Peng konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda: “Kendi mobil ekosistemimizi kurmaya çalışıyoruz. Navigasyon, ödemeler, oyun ve mesajlaşma gibi önemli uygulamaların çoğu Aralık ayı sonuna kadar hazır olacak.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Android cihazların vazgeçilmezi Google’ın uygulama ekosisteminin genişliği göz önüne alındığında alternatif uygulamaları geliştirmek büyük ölçüde çalışma istiyor. Bunun farkında olan Çinli teknoloji devi ise, öncelikli olarak Google Play Oyunlar, Google Haritalar, Gmail, Google Pay, YouTube ve Google Play Store’un yerine ekleyebileceği uygulamalar üzerinde çalışıyor.

Hindistan CEO’su Peng: “Geliştiriciler, içerik ve hizmet sağlayıcılarla uçtan uca bir iş modeli oluşturacağız. Onlara değer sağlayacağız.” şeklinde konuşurken, şirketin, devasa bir uygulama ve oyun marketi olan Google Play Store’a rakip oluşturabilmesinin zorlu ve uzun bir süreç olduğu göz önüne alındığında Huawei’nin işinin hiç de kolay olmadığı bir gerçek.