Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Çinli teknoloji üreticisi Huawei’nin ilk masaüstü bilgisayarının tasarımı ve teknik özellikleri ortaya çıktı. Özellikle son dönemlerde geliştirmiş olduğu dizüstü bilgisayarla dikkat çekmeyi başaran Huawei ‘nin ilk masaüstü bilgisayarı, 24 çekirdekli Kunpeng platformu ile birlikte gelebilir.

Geliştirmiş olduğu bağlantı teknolojilerinin yanı sıra teknolojik cihaz üretiminde de son yıllarda önemli gelişmeler sağlayan Huawei, dizüstü bilgisayarlarının ardından masaüstü bilgisayar üzerinde de çalışmalarını devam ettiriyor. Huawei’nin ilk masaüstü bilgisayarı adıyla anılacak olan cihazın teknik özellikleri ve tasarım görselleri yeni yayınlanan bir raporda ortaya çıktı. 

Huawei MateBook serisiyle, dizüstü bilgisayar sektöründe önemli bir avantaj sağlayan Çin’li şirketin özellikle üst düzey segment için Apple’a rakip olabileceği yönünde çeşitli yorumlar yapılıyor. Bu doğrultuda dizüstü bilgisayar sektöründe iyi düzeyde satış rakamları elde eden Huawei, şimdi ise masaüstü bilgisayar sektörüne adım atıyor. 

Huawei ’nin ilk masaüstü bilgisayarı

Paylaşılan yeni bir rapora göre, Huawei’nin ilk dizüstü bilgisayarının teknik detayları ortaya çıktı. Huawei ilk masaüstü bilgisayarında, 24 çekirdekli Kunpeng işlemci ve AMD’nin Radeon 520 grafik kartı kullanacak.

Pangu kod adıyla anılan ve kısa süre sonra piyasaya çıkması beklenen yeni masaüstü cihaz, ayrıca 8GB RAM ve 512GB Samsung SSD’ye sahip olacak. Çin yapımı UOS işletim sistemiyle gelen cihaza, Windows işletim sistemi yüklenemeyecek. 

Huawei’nin ilk masaüstü bilgisayarında kullanılacak olan 24 çekirdekli Çinli UOS işlemcisinin, Intel’in i9-9900K’ya göre çoklu görevlerde daha iyi sonuçlar doğurduğu iddiası da paylaşılan detaylar arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra Huawei’nin bilgisayara yerleştireceği anakart 64 GB’a kadar DDR4 RAM’i destek sunacak. 

Tüm bunların yanında, masaüstü bilgisayarın, diğer grafik kartlarını desteklemediği ve CPU’nun da anakarta entegre edildiği söyleniyor. Huawei’nin, ayrıca cihazı yüzde 70 NTSC renk gamı ve 1920×1080 çözünürlüğe sahip 23,8 inç monitörle donattığı paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Bilgisayarın ön tarafında üç USB-A ve bir USB-C bağlantı noktasına ve ayrıca kulaklık ve mikrofon girişi bulunuyor.  Bilgisayarın arka kısmındaysa 4 USB-A girişi, ağ bağlantı kablosu ve VGA girişi bulunacak Ayrıca, Huawei’nin ilk masaüstü bilgisayarı, bir optik sürücüyle de donatılabiliyor.

Genellikle iş amaçlı kullanıma uygun olduğu düşünülen Huawei masaüstü bilgisayarının fiyatının 7.500 yuanlık (yaklaşık 7.851 TL) etikete sahip olacağı söyleniyor. Huawei’nin ilk masaüstü bilgisayarının dünyaya ne zaman açılacağı henüz bilinmezken, cihazın ilk olarak gizemli bir platformda satışa çıkacağı iddia ediliyor.

İlginizi Çekebilir:

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, İki Yeni Sanal Gerçeklik Uygulaması Geliştirdi 

Huawei, Akıllı Telefon Pazarında Samsung’u Geçerek Liderlik Koltuğuna Oturdu

Pil Ömrüyle Şaşırtan Akıllı Saat | Honor MagicWatch 2 İnceleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz