Akıllı telefon sektörünün lider ismi Samsung, zirveyi 2020’nin ikinci çeyreğinde 55.8 milyon akıllı telefon sevkiyatı yapan Huawei ’ye kaptırdı. Android akıllı telefon pazarında yıllardır lider konumda bulunan Samsung, Çinli rakibinin gerisine düştü.

Bir analiz şirketi olan Canalsy’nin yapmış olduğu son araştırmaya göre, akıllı telefon sektörünün lideri değişti. Araştırmanın sonuçlarına göre, Samsung’un akıllı telefon pazarında sürdürdüğü liderlik koltuğuna, en büyük rakiplerinin başında gelen Huawei oturdu.

Canalsy’nin paylaşmış olduğu araştırma sonuçlarına göre, Huawei 2020’nin ikinci çeyreğinde 55.8 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı yaptı. Tüm dünyada etkisinin derin bir şekilde hissedildiği koronavirüs pandemisi sebebiyle Huawei 2020’nin ikinci çeyreğinde geçen yıla oranla yüzde 5 düşüş kaybetse bile, sektörde lider konumda bulunan Samsung ’u geçmeyi başardı.

Samsung geçen yıla göre yüzde 30’luk düşüş yaşadı

Her sektörde olduğu gibi akıllı telefon sektörü de koronavirüs pandemisinden nasibini aldı. Birçok teknoloji şirketi yıllık tahmini hedeflerini düşürdüğünü açıkladı. Özellikle akıllı telefon alımında yaşanan durgunluk ise, pazarda zirvede görmeye alışık olduğumuz Samsung’u etkilemişe benziyor. Güney Koreli Samsung, 2020’nin ikinci çeyreğinde gerçekleştirmiş olduğu akıllı telefon sevkiyatında 53.7 milyon adetle Huawei’nin gerisinde kaldı. Huawei pandemi sürecinde yüzde 5’lik bir düşüş yaşarken, Samsung’un ise geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 30’luk bir düşüş yaşadığı dikkatleri çekti. Samsung’u geçmeyi başarıp pazarda lider konuma yerleşen Huawei’nin bu noktaya gelebilmesinin sebebi ise, şirketin Çin pazarındaki satışlarını ciddi ölçüde artırması olarak yorumlanıyor.

Samsung ve Huawei ’nin akıllı telefon sevkiyatı kıyaslaması

Samsung Çin’de yüzde 1 pazar payına sahip

Araştırmayı gerçekleştiren analiz şirketi Canalys’nin Analistlerinden Ben Stanton konuyla alakalı yorumlarda bulundu. Stanton, Huawei’nin Samsung’u akıllı telefon sevkiyatında geçmeyi başarmasını, bir yıl önce tahmin edilmez olduğunu dile getirdi. Stanton ayrıca, Samsung’un Çin’de yüzde 1’den bile daha az bir pazar payına sahip olduğunu belirtirken, Çinli rakibinin kendisini geçmesine sebep olan en büyük etkenin koronavirüs pandemisi olduğunun da altını çizdi.

Canalsy araştırma ve analiz şirketi yetkililerinden Mo Jia da söz konusu durum adına bazı açıklamalarda bulundu. Jia, Hauwei’nin gücünü yerli tüketicilerden aldığını ancak bu durumun Huawei için yeterli olmayacağını dile getirdi. Huawei’nin hem ABD ile yaşadığı ticari savaş hem de özellikle Avrupa gibi önemli bölgelerde yaşanacak ekonomik iyileşmelerin Huawei için pek de iyi olmayacağı, yine Jia tarafından aktarılan bazı notlar olarak gözümüze çarpıyor.

İlginizi Çekebilir:

Huawei, Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri Listesinde 6. Sıraya Yükseldi 

İngiltere 5G Altyapısında Huawei İş Ortaklığını Yasakladı

Teknoloji haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz