iMessage

Apple’ın iPhone’lar için kullanılabilen mesajlaşma servisi iMessage ’a iOS 14 ile 3 yeni özellik ekleneceği söyleniyor. iMessage’da grup mesajlarına eklenmesi beklenen özelliklerden biri kullanıcıların WhatsApp, Instagram gibi platformlardan alışık olduğu ‘’okundu’’ bilgisi.

Apple, kullanıcılarına iPhone’lar arasında mesajlaşma hizmeti olarak sunduğu iMessage’a genellikle iOS güncellemeleriyle yenilikler ekliyor. Ancak teknoloji devi uzun zamandır mesajlaşma hizmetine yeni bir özellik eklememişti. Sonbahar aylarında yayınlanması beklenen iOS 14 ile şirketin iMessage’a yeni özellikler ekleyeceği düşünülüyor.

Anlık mesajlaşma uygulamalarının artması ve insanların Telegram, WhatsApp gibi üçüncü parti uygulamalarını daha sık tercih ediyor olması nedeniyle Google’ın da geçen günlerde kendi mesajlaşma hizmetine yeni bir özellik ekleyeceği ortaya çıktı. Google’ın Mesajlar uygulamasına iMessage’da bulunan mesajlara reaksiyon ile tepki verme özelliğini getireceği belli olmuştu. Şimdi ise bir karşı atak da Apple’dan geleceğe benziyor. Şirket çok uzun zamandır yenilik eklemediği mesajlaşma hizmetine üç yeni özellik getirebilir. 

iOS 14 güncellemesiyle birlikte iMessage’a üç yeni özellik ekleneceği söyleniyor. Bunlardan biri bahsettiğimiz gibi üçüncü parti uygulamalarında kullanıcıların beğenisini toplayan ‘okundu’ bilgisi. Twitter’dan Instagram’a; Facebook’tan WhatsApp’a kadar pek çok uygulamada bulunan bu özelliği yeni iOS güncellemesiyle iMessage kullanıcıları da grup mesajlaşmaları için kullanabilecek. iMessage kullanıcıları ‘okundu’ bilgisini sadece birebirde yaptıkları konuşmalar için kullanabiliyordu. 

9to5mac, Apple’ın bu sene sonbahar aylarında yayınlayacağı beklenilen yeni iOS güncellemesinde eklenecek yeni özelliklerden bahsetti. 9to5mac, iMessage gruplarına ‘yazıyor’, ‘okundu’ ve Apple Cash özelliklerinin ekleneceğini duyuran bir yazı kaleme aldı. 

Başkalarının mesajlarınızı ne zaman okuduğunu öğrenmeye yarayan ‘okundu bilgisi’ iMessage’ın belki de en temel özelliklerinden biri. Lakin söz konusu bu özellik grup mesajlarında geçerli değil. Diğer üçüncü parti mesajlaşma uygulamalarının neredeyse hepsinde bulunan bu özellik, önemli bir konu mevcutsa iletişimi daha da kolaylaştırdığı için insanlar tarafından beğeni topluyor.

Grup mesajlarında okundu bilgisinin yanı sıra iOS 14 ile, konuşulan kişinin yazı yazdığını fark etmeye yarayan ‘yazıyor’ baloncuğunun da yine iMessage gruplarına eklenmesi bekleniyor. Söz konusu ‘yazıyor’ özelliği kalabalık gruplarda oluşan karmaşıklığı azaltmaya yarıyor.

iMessage Grup mesajlarına Apple Cash gelecek

Apple’ın yeni iOS 14 güncellemesiyle birlikte iMessage’a eklemesi beklenilen bir diğer özellik ise Apple Cash. Türkiye’de henüz kullanıma sunulmayan bir dijital ödeme servisi olan hizmet, birebir konuşmalarda oldukça kolaylık sağlıyor. iMessage’da gruplara eklenmesi beklenen yeni özellik, bir fatura miktarının paylaşılması gibi işlemler için de yararlı olabilir.

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5

Apple, Hubei’deki çalışanlarına Corona paketi gönderdi