amazon kasiyersiz mağaza
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Amazon kasiyersiz mağaza teknolojisini diğer perakendecilere de satmaya başlayacak. Amazon’un ‘’Amazon Go’’ mağazalarında kullandığı sistem kasiyersiz bir müşteri deneyimi sunuyor. Şirket şimdi kendi kullandığı teknolojiyi diğer perakendecilere de satacak.

Reuters’de yer alan bir habere göre, Amazon’un Just Walk Out teknolojini kullanmak isteyen ‘’birkaç’’ perakendeci firma halihazırda zaten bulunuyordu. Aktarılan yeni bilgilere göre ise, bugün açıklanacak bir web sitesi Amazon’un kasiyersiz mağazacılık sistemini kullanmaya başlayacak. 

Amazon’un kasiyersiz mağazacılık sistemi

Amazon’un kasiyersiz mağazacılık sistemi, mağazaların tavanlarına yerleştirilen kameralardan ve raf ağırlığı sensörlerinden oluşuyor. Tavanlara yerleştirilmiş kameralar müşterileri ve ürünleri otomatik olarak izliyor ve alınan ürünleri bir kasiyere okutmaya ihtiyaç duymadan satın almaya yarıyor. Böylelikle müşteri seçtiği ürünleri alıp herhangi bir şey taratmaya ihtiyaç duymadan ya da kasiyerle iletişime geçmeden alışverişini tamamlamış oluyor. Müşterilerin satın aldığı ürünlerin fatura ve fişleri de daha sonra e-posta olarak tüketiciye gönderiliyor. 

Amazon ilk kasiyersiz mağazasını 2016 yılında açmıştı. Geçen ay açtığı ilk geleneksel market de dahil olmak üzere şirketin kasiyersiz mağazası, ABD genelinde toplamda 26 noktada faaliyet gösteriyor.

Reuters’de yer alan habere göre, Amazon’un diğer perakendecilere sattığı sistemin sürümü, şirketin kendi bünyesinde çalışan sistemden biraz daha farklı çalışacak. Müşteriler Amazon Go’da bir uygulamayı tarayarak alışverişlerine başlıyorlardı. Ancak Amazon’un diğer perakendecilere satacağı sistemde müşteriler mağaza kapısında bulunan turnikelere kredi kartlarını takıp alışverişlerine devam edecekler. 

Reuters’e göre Amazon, her yere tavana monte edilmiş kameralar ve raf ağırlığı sensörleri de kuracak.

Bloomberg geçen sene Amazon’un Go teknolojisini diğer perakendecilere de satacağı yönünde bilgiler aktarmıştı. Reuters’ün aktardığı yeni bilgilere göre ise Amazon kasiyersiz sistemini ilk olarak havaalanlarında bulunan mağazalarda kullanacak. 

Amazon ’un kasiyersiz mağaza sistemi birçok kitle tarafından beğeniliyor olsa bile bahsedilen sistemin kullanıcı verilerinin gizliliği hakkında sorun yaşatabileceği düşünülüyor. Çünkü Amazon diğer perakendecilere satmayı düşündüğü sistemde müşterilerden mağazaların girişine konulacak olan turnikelere kredi kartlarını yerleştirdikten sonra alışverişe başlamalarını isteyecek.

Müşterilerin satın aldığı ürünlerin e-posta yoluyla gönderilebilmesi için de insanların e-posta adreslerini yazmak için başka bir sisteme sahip olunması da gerekecek. İşte bu noktada kullanıcı veri ve gizliliğinin ne kadar ve ne ölçüde korunacağı ise akıllarda soru işareti oluşturuyor. 

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5

Amazon personeline Coronavirüs teşhisi konuldu