Facebook Ray-Ban Akıllı Gözlük
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Sosyal medya devi Facebook, AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisi tabanlı bir akıllı gözlük geliştirmek için Ray-Ban markasının üst kuruluşu “Luxottica” ile iş birliği yaptığını duyurdu. Kullanıcıların gördükleri şeyi anında paylaşmalarına ve kendi bakış açılarıyla Facebook’tan canlı yayın yapmalarına imkan tanıyacak olan gözlüğün, 2021 yılında piyasaya sürülmesinin hedeflendiği ifade edildi.  

Sosyal medya devi Facebook, AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisi tabanlı bir akıllı gözlük geliştirmek üzere Ray-Ban markasının çatı şirketi “Luxottica” ile çalışmalara başladığını duyurdu. “Orion” kod adıyla geliştirilen gözlük aracılığıyla kullanıcıların; gözlük ekranından anlık sosyal medya bildirimlerini alabilecekleri, Facebook üzerinden kendi görüş açılarıyla canlı yayın yapabilecekleri ve gördüklerini anında sosyal medyada paylaşabilecekleri ifade edildi.  

Şirket, bu tip bir teknolojinin akıllı telefonların yerini alabileceğine işaret etti. Bununla birlikte gözlüğe, arama yapma ve sesli asistanla konuşma gibi özelliklerin de eklenebileceği belirtildi. Sosyal medya devi, Ray-Ban ortaklığında “Orion” ismiyle geliştirdikleri yeni akıllı gözlük teknolojisinin en erken 2021 yılında tüketici beğenisine sunulabileceğini ifade etti.  

Facebook, uzun süredir AR ve VR gözlük teknolojileri üzerinde çalışıyordu

Facebook VR Gözlük

Diğer yandan Facebook, uzun süredir AR (Artırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) tabanlı gözlük teknolojileri üzerinde çalışıyordu. Söz konusu teknolojilerin, şirket CEO’su Mark Zuckerberg’ün öncelikli projeleri arasında yer aldığı ifade ediliyordu. Sosyal medya devinin, güncel olarak “Oculus Quest 2” isimli VR gözlüğünü piyasaya sürmeye hazırlandığı da biliniyordu. Bunun yanında, Google ve Snapchat de daha önce “Google Glass” ve “Spectacles” adı altında benzer ürünleri kullanıcı beğenisine sunmuştu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, AppStore’un Aldığı Komisyon Konusunda Kullanıcıları Bilgilendiren Bir Facebook Güncellemesini Blokladı!

Facebook Web Arayüzünün Eski Sayfa Tasarımı, Eylül Ayında Tarihe Karışıyor

Facebook’tan, Türkiye’deki KOBİ’lere 7 Milyon TL Değerinde Yardım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz