Sosyal medya devi Instagraminfluencer’lar tarafından sponsorlu olarak yapılan tütün, silah ve e-sigaralı paylaşımları silmeye başlayacağını açıkladı. Şirket bununla beraber marka iş birlikleri için yeni bir süreç geliştiriyor olduklarını da duyurdu. 

Instagram, platform üzerinden yapılan sponsorlu içerikler için daha sıkı önlemler almaya başlayacağını açıkladı. Sosyal medya şirketi, bugün yapılan açıklamada influencer’lar tarafından hazırlanan e-sigara, tütün ve silahla ilgili sponsorlu içerikleri kaldıracağını bildirdi. Şirket ayrıca, alkol ve diyet ürünleri gibi ürünlerin tanıtımını da kısıtlayacak. Bu tip tanıtımlarda, içerik üreticiler ürünleri kimlerin görebileceğine göre kullanıcıların yaşına dayanan kısıtlamalar getirebilecek.  

Sosyal medya devi, geçtiğimiz ay başında uygulamaya yeni kullanıcıların kayıt olurken doğum tarihlerini girmek zorunda olduğu bir özellik eklediklerini de duyurmuştu. Yaşa dayalı yapılan kısıtlamalar bu özellik sayesinde mümkün olacak. Kayıt sırasında kullanıcıların girdikleri verilerin ne kadar doğru ve güvenilir olduğu ise hala tartışma konusu. 

Şirket, marka iş birliklerine aracı olan bir özelliği de platforma ekleyecek 

Sponsorlu içeriklere getirilen bu kısıtlamayla birlikte Instagram, marka iş birlikleri için de bünyesine yeni bir özellik ekleyeceğini belirtti. Sosyal medya devi, Facebook’un influencer’lar ve marka iş birlikleri için platforma eklediği ‘Brand Collabs Manager’ özelliğini Instagram yaratıcılarından oluşan belli bir gruba açacak. Bu grup; iş birlikleriyle ilgili fikrini paylaşabilecek, markalarla etkileşime girebilecek ve hedef kitleye uygun potansiyel marka ortaklıkları kurabilecek.  

Bu yeniliğin influencer ve marka iş birlikleriyle ilgili önemli bir değişim yaratması bekleniyor. Bugüne kadar influencer’lar etkileşim oranları ve istatistiklerini markalara ekran görüntüleri veya üçüncü taraf uygulamalara hesaplarına erişim izni verme yoluyla gösteriyorlardı. Artık Instagram’ın seçili grubu içerisindeki ‘yaratıcılar’, Facebook’un var olan özelliği aracılığıyla yeni anlaşmalar yapabilecek, ortaklıkları yönetebilecek ve görüşlerini ortaklara otomatik olarak bildirebilecek.  

Influencer’ların bugüne kadar yaptığı işleri kendi bünyesinde bir hizmet olarak sunmaya başlayan sosyal medya devinin yapılan paylaşımlar konusunda daha sorumlu davranması da beklentiler arasında. Sponsorlu içeriklerle ilgili getirilen kısıtlamaların bunun sebebi olarak geliştiği düşünülüyor.  

Instagram’ın yıl içerisinde beğeni sayıları gibi bazı istatistikleri ve etkileşim verilerini kullanıcılara kapatmasından bu yana böyle bir hamle yapması bekleniyordu.