kendini yenileyen lastik teknolojisi

ABD merkezli lastik üreticisi Goodyear, yeni konsept lastiği reCharge ‘ı tanıttı. Goodyear reCharge , mevsim koşulları ve lastiğin durumuna göre kendini yenileyebilecek bir dizi akıllı çözüme sahip.

Goodyear reCharge isimli konsept lastik, kişiselleştirilmiş elektrikli mobilite ihtiyacına çözüm olacak bir dizi yeniliği bünyesinde barındırıyor. Kendi kendini yenileyen ve bu özelliği ile devrim yaratacak olan reCharge, lastik alanındaki inovasyonun en son örneği olarak öne çıkıyor.

Çevreci ve sürdürülebilir hammaddeye sahip reCharge konsept lastik, lastik değiştirme işlemini büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Lastiğin en önemli özelliği ise ayrı kapsüller ile içeriği değiştirilebilen yenilenebilir oluşu.

Kendini yenileyen lastik 

kendini yenileyen lastik

Goodyear reCharge’a eklenen kapsüller, içerdikleri özelleştirilmiş sıvı bileşenler sayesinde,  lastik sırtının kendini yenilemesine imkan tanıyor. Böylece lastik ömrü uzayacak ve lastik değişimi ihtiyacı azaltılacak. Öte yandan lastikler kapsüllerdeki sıvı bileşenler ile değişen mevsim koşullarına, yol durumuna adapte olabilecek. Bu özelliğiyle lastikler kullanıcıya kişiselleştirme imkanı sağlayacak. Aynı zamanda yapay zeka tabanlı çalışan sistem, sürücü profiline uygun, kişiye özel geliştirilmiş hamur bileşenleri oluşturulabilecek.

Lastiğin merkezine yerleştirilen kapsüller doldurulabilir özellikte olacak ve likidin tükenmesi halinde tekrar doldurulabilecek. Kapsül içine yerleştirilecek likid, biyolojik olarak çabuk yıkıma uğrayan, parçalandıktan sonra doğadaki döngüye katılabilen maddelerden oluşacak.

Kendini yenileyen lastik olarak tanımanabilecek reCharge, biyolojik malzemelerden oluşan hamur ile üretilcek. Örümcek ağından esinlenerek hazırlanan liflerle güçlendirilen lastik, doğaya yüzde 100 karışma özelliğine sahip olacak. Bu yönüyle sürdürülebilir bir çevreye de katkı sunacak.

Goodyear Europe CMO’su Mike Rytokoski, Goodyear’ın en son konsept lastiği reCharge hakkında yaptığı açıklamada, geleceğin kişiselleştirilmiş lastiğini tasarladıklarını belirtti. Rytokoski ayrıca,  lastiğin ayrıca geleceğin kişiselleştirilmiş elektrikli mobilite ihtiyacına uygun tasarlandığını da paylaştı.

Kendini yenileyen lastik ile lastik yenileme işlemini de tamamen kolaylaştıracak. Lastik sırtı uzun ve dar bir şekle sahip hafif bir çerçeveyle desteklenecek. Ürünün geliştirilmesi sürecinde göz önünde bulundurulan bir diğer husus ise daha az bakım gerektirecek bir çözüm oldu. Buna bağlı olarak ince ve dayanıklı lastikler ile hava kontrollerine gerek kalmayacak ve delinmeler sebebiyle ortaya çıkan bekleme sürelerinin önüne geçilecek.

Goodyear mühendisleri tarafından geliştirilen lastik, sürdürülebilir ve kişiselleştirilmiş mobilite çözümü olarak geleceği şekillendirecek gibi duruyor. Yapay zeka ile entegre çalışan sistem, kullanıcı ihtiyacı ve alışkanlıklarına göre kendini uygun koşullara adapte edebilecek.

Haftalık teknoloji haber bülteni için tıklayınız.