twitter story özelliği

Twitter Çarşamba günü yayınladığı bir blog yazısında ‘’Fleets’’ isimli yeni bir özelliği denemeye başladığını söyledi. Bir nevi Twitter’a Story özelliği gelmiş olacak.Kullanıcıların ‘geçici düşüncelerini’ paylaşmak için kullanabileceği yeni özellik Brezilya’da denenmeye başlandı.

Facebook, Snapchat ve Instagram gibi platformlarda bulunan ‘geçici süreli paylaşımlar’ özelliğini Twitter da platforma entegre etmeye karar verdi. Aslında sosyal medya kullanıcıların birçoğunun aşina olduğu özellik olan ‘geçici süreli’ paylaşımlar ilk olarak Snapchat ile dünyaya yayılmıştı. Kullanıcıların belirli sürelerle paylaşım yapabildikleri özellik daha sonra ise Facebook, Instagram, WhatsApp, LınkedIn gibi platformlarda da karşımıza çıkmaya başladı. 

Sosyal medya platformlarında genellikle 24 saatlik zaman diliminde paylaşılan ve belirlenen süre sonunda kendiliğinden yok olan paylaşımlar kullanıcıların da oldukça hoşuna giden ve sık sık tercih edilen bir özellik. İşte Twitter da bu durumun farkına varmış olacak ki tıpkı Instagram ve Snapchat gibi süresi dolunca kendiliğinden silinebilecek tweet’ler atmaya yarayan bir özelliği test etmeye başladı. Twitter Story özelliğine benzetilen özelliğin kullanıcılar tarafından beğenilip beğenilmeyeceği ise zamanla görülecek. 

Fleets özelliği ‘ Twitter Story ‘gibi olacak, 24 saat içerisinde silinecek

twitter fleets geçici süreli tweet

Twitter’ın Fleets ismini verdiği yeni özellik ana zaman çizelgesi dışında 24 saatliğine kalıcı olarak tasarlanmış bir şekilde görülecek. Fleets normal atılan tweet’lerden farklı olarak retweet, beğeni ve cevap özelliklerine kapalı olacak. 24 saatliğine atılan Fleets’lere ya doğrudan mesaj ya da reaksiyon emojiler ile yanıt verilebilecek. Fleets’lerde de tıpkı atılan normal tweet’lerde olduğu gibi 280 karakter sınırı bulunacak. Ancak fotoğraf, video ve GIF ekleme seçeneğini kullanıcılar kullanabilecek. Paylaşılan Fleets’ler 24 saat dolunca kendiliğinden silinecek. 

Twitter, Çarşamba günü yayınladığı bir blog yazısında ‘’Bugün Brezilya’dan başlayarak geçici düşüncelerinizi paylaşmanın yeni yolu olan Fleets’i test ediyoruz.’’ açıklamasıyla yeni özelliğini duyurdu. 

Yeni özelliğin kullanıcılar tarafından beğenilip beğenilmeyeceğini zaman gösterecek. Ancak attıkları tweet’leri silmek isteyen ya da sürekli ve çok fazla tweet atan kullanıcıların söz konusu özellikten memnun kalacağı tahmin ediliyor. Attığı tweet yüzünden mahkemelik olan insanlar ya da seneler sonra bir tweet yüzünden canı sıkılanlar için de oldukça işe yarayacağa benziyor. 

Atılan tweet’ler arşivlenmeyecek

twitter fleets özelliği

Eski tweetleri silmek isteyen kullanıcılar ya bir uygulama üzerinden ya da tek tek ve manuel bir biçimde Twitter’dan artık fosilleşen tweet’lerini silmekle uğraşmış ancak birçok kullanıcı genellikle çözümü hesabını kapatarak bulmuştu. Tweet’lerini düzenli aralıklarla silen ya da attığı tweet’lerden emin olmayan insanlar tweet silen uygulamalara yönelmişti. Yeni gelen Fleets özelliği ile kullanıcıların bu sorunlarının ortadan kalkabileceği düşünülüyor. 

Birçok kullanıcının işine yarayacağı düşünülen Fleets isimli özelliğin yararlarının yanı sıra daha önce Instagram’da sıklıkla yaşanan siber zorbalık ve taciz olaylarında da kullanılabilir olması akıllarda soru işareti yaratıyor. 

Twitter ise Fleets’lerin platformdaki diğer içeriklerle aynı kurallara tabii olacağını ve insanların bu tweet’leri aynı şekilde rapor edebileceğini söylüyor. Söz konusu oluşabilecek taciz ve zorbalık olayların önüne şirket bu şekilde geçebileceğini düşünüyor. Fleets’ler 24 saat sonra kimse tarafından görülemeyecek yani Instagram’da olduğu gibi kullanıcılar bir arşive sahip olamayacaklar ancak Twitter platformda oluşabilecek sorunlar nedeniyle tüm tweet’leri saklama hakkına sahip olacak. Twitter İletişim Yöneticisi olan Aly Pavela da yaşanabilecek kural ihlalleri nedeniyle tweet’leri sınırlı bir süre tutacaklarını belirtti. Kullanıcı güvenliğine önem verdiğini belirten Twitter kontrolü sıkı bir şekilde ele alacak gibi duruyor.

Twitter’ın Brezilya’yı test ülkesi olarak seçmesinin nedeni ise ‘en çok konuşan’ ülkelerden biri olduğunun söylenmesi. Twitter’ın Fleets isimli yeni özelliğinin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak özellik sevilir ve kullanılırsa diğer ülkelere de ekleneceği biliniyor.

SAMSUNG GALAXY Z FLİP İLE 24 SAAT!

Twitter’da artık direkt mesaj yoluyla gönderilen penis fotoğrafları silinecek