Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Sosyal medya mecraları içerisinde en popüler olan platformlardan birisi olan Instagram, kullanıcı deneyimini daha iyiye taşımak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda ardı ardına sisteme yeni özellikler katan Instagram, son olarak iki yeni özelliği daha test etmeye başladı.
Dünya çapında oldukça popüler bir yere sahip olan, çevrimiçi fotoğraf ve video platformu Instagram, kullanıcıların daha iyi bir paylaşım deneyimi yaşamaları için yenilikler üretiyor. Bu amaçla iki yeni özelliği daha test etmeye başlayan platform, hem kullanıcılar hem de içerik üreticiler için oldukça önemli. İşte detaylar!

Keşfet ve Reels Hakimiyeti Artıyor

Son zamanlarda özellikle TikTok ile aralarındaki rekabetten kaynaklı olarak Instagram kendi bünyesinde birtakım yenilikler yapıyor. Kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan iki yeni özelliği test eden platform, bu yeniliklerle hem kullanıcılar hem de içerik üreticileri için faydalı olacak. Bahsi geçen özelliklerden ilki, kullanıcıların gerçekten ilgi duydukları alanlarla alakalı olan içeriklerin görüntülemesi ile ilgili. Diğer özellik ise daha çok son kullanıcı ile değil de içerik üreticisi ile ilgili bir özellik. Ama aslında bu özelliğin de her iki kesimdeki kullanıcılar için avantaj yaratacağı ortada. Burada yeni gelen özellik daha çok Instagram’ın Keşfet veya Reels sayfaları ile ilgili. Bilindiği gibi bu alanlarda gezerken, görmek istemediğiniz içerikler için İlgilenmiyorum” seçeneğini kullandığınız takdirde algoritma bu minvalde çalışır ve benzer gönderilerin daha az gösterilmesini sağlar. Henüz test aşamasında olan yeni özellik ise bunun tam tersini sunacak. Yani kullanıcı, bu yeni özellik sayesinde ilgilendiği kategorilerdeki içeriklerle daha fazla karşılaşacak.

TikTok Rekabeti

Bu şekilde ilgi alanınıza dair paylaşımlarla daha fazla karşılaşmanıza yardımcı olan “İlgileniyorum” butonu, Keşfet ve Reels sayfası için algoritmayı tetikleyen yeni bir seçenek olacak. Ve bu sayede ilgi alanınıza dair içerikler karşınıza gelirken hiç ilgilenmediğiniz tonla içerikten tamamen kurtulabileceksiniz.

Ve Instagram’a gelen bir diğer yenilikse TikTok’la oluşan rekabetten kaynaklanıyor gibi görünüyor. Bilindiği gibi TikTok’taki videolarda bir filigran bulunuyor ve Instagram tarafından yapılan açıklamada, filigranlı içeriklerin Reels bölümünde daha az gösterileceği belirtildi. Ayrıca platform, içerik üreticilere bununla ilgili bir bildirim de göstermeye başlayacak. Öyle görülüyor ki, Instagram, Reels sayfasındaki TikTok videosu bolluğundan biraz rahatsız olmuş olabilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz