2009 yılında Bulgaristan’da kurulan ve ardından faaliyette olduğu süre içerisinde Avrupa’nın en büyük torrent sitesi haline gelen RARBG, 31 Mayıs itibariyle kapanacağını açıkladı. Bilindiği gibi site, BitTorrent protokolünü kullanarak eşler arası dosya paylaşımını kolaylaştırmak için torrent dosyaları ve mıknatıs bağlantıları sağlayan bir web sitesiydi.

RARBG, faaliyette olduğu yıllar boyunca defalarca kez TorrentFreak’in yıllık en çok ziyaret edilen torrent web siteleri listesinde yer aldı. Dünya çapında lider haline gelen portal, 720p’den 4K’ya kadar yüksek kalitede yeni filmler, TV dizileri, program ve oyun içeren magnet bağlantıları yayınlıyordu. Aynı zamanda torrent dosyaları da yayınlayan site, artık kapanacağını resmen ilan etti. İşte detaylar!

Ani Bir Kararlar Kapandı

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı kazanan popüler torrent sitesi RARBG kapanma kararı aldı. Bir süredir gidişatın bu kararı zorunlu kıldığını söyleyen site yöneticileri, almış oldukları bu karar hakkında tüm kullanıcılar için bir açıklama yaptılar. Kuruldukları 2009 yılından itibaren milyonlarca kullanıcısıyla dünyanın en büyük torrent siteleri arasında yer alan RARBG, yeni çıkan filmler ve diziler gibi birçok içeriğe sahipti. Ancak site bugün kapanarak kullanıcılarına veda etmeyi tercih etti.

Covid-19, Savaş ve Ekonomik Kriz

15 yıldır faaliyetlerine devam eden ve Pirate Bay’in alternatifi olarak da görülen sitenin bu ani kapanış kararı birçok kullanıcıyı şaşırttı. Bu konuda site yöneticilerinden oldukça samimi bir açıklama geldi. RARBG’nin yöneticilerinin yine kendi siteleri üzerinden yaptıkları açıklamada ise, kapanış nedeni olarak Covid 19, savaş ve ekonomik krizin etkileri gösterildi. Yapılan açıklamanın tamamının Türkçe çevirisi ise şu şekilde;

“Herkese merhaba,
Sitemizi kapatma kararı aldığımızı sizlere bildirmek isteriz. Son 2 yıl bizim için çok zor geçti. Ekibimizdeki bazı insanlar COVID komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetti. Diğerleri de hâlen bunun etkilerinden çıkamadı ve çalışamamaya başladı.
Bazıları ise Avrupa’daki savaşta iki tarafta da savaşıyor.
Ayrıca, Avrupa’daki veri merkezlerindeki elektrik fiyatlarındaki artış bizi oldukça etkiledi.
Enflasyon, günlük harcamalarımızı katlanılmaz hâle getiriyor.
Bu yüzden artık ceplerimizden karşılayamayacağımız büyük harcamalar yapmadan bu siteyi işletemiyoruz.
Oy birliğiyle alınan bir kararın ardından yapamayacağımıza karar verdik.
Üzgünüz 🙁
Görüşmek üzere”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz