İnstagram Reels Nasıl Kullanılır
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Milyonlarca insanın kullandığı sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’ın yeni özelliği Instagram Reels Türkiye’de. Herkesin kullanımına açılan Instagram Reels, benzer özellikleri nedeniyle video uygulaması TikTok’a rakip olarak görülüyor. Peki Instagram Reels nedir? Instagram Reels nasıl kullanılır?  Detaylar yazımızda…

2019 verilerine göre Türkiye, Instagram kullanımında dünyada birinci sırada yer alıyor. Yüzde 58’lik oranla Türkiye’de geniş bir kitleye sahip olan, fotoğraf paylaşma platformu olarak tanıdığımız Instagram, her yeni özelliğiyle de kullanıcı sayısını arttırıyor ve üyelerinin aktif kullanım alanını genişletiyor. Story özelliğiyle daha önce SnapChat’e rakip olan Instagram, son olarak Instagram Reels formatıyla TikTok’un karşısına çıktı. Reels özelliğini mantık olarak TikTok’a benzeten Instagram, dünya genelinde 1 milyar kullanıcıya sahipken TikTok, 2 milyar kullanıcıyla bayrağı taşıyor. Türkiye’ye baktığımızda ise TikTok kullanıcı rakamları 30 milyonu gösterirken Instagram 38 milyon kullanıcısıyla fark atıyor. Yakın zamanda sunduğu yeni formatıyla da TikTok kullanıcılarının Instagram Reels’e kayacağı düşünülüyor. Duyurulduğu ilk günden beri ilgi çeken Instagram Reels nedir? Instagram Reels nasıl kullanılır? Instagram Reels video yükleme nasıl yapılır?  

Instagram Reels Nedir? 

Instagram kullanıcılarının merak ettiği sorulardan biri Instagram Reels nedir? Instagram Reels nasıl kullanılır? Cevabı işte yazımızda.

Instagram Reels, Instagram’da 15 ve 30 saniyelik kısa video oluşturabildiğimiz bir format. Bu videolara Instagram Müzik aracılığıyla şarkı ekleyebiliyor, efektler koyabiliyor ve kendi sesimizle de kullanabiliyoruz. Aynı zamanda çeşitli filtreler ve düzenleme araçlarıyla videoyu düzenleyebiliyoruz. Reels üzerinden oluşturduğumuz videoları “hikaye” bölümünde paylaşabiliyoruz. Artırılmış gerçeklik efektlerin de kullanılabildiği videolarda kullanıcılar, hızı istediği gibi değiştirebiliyor. 

İnstagram Reels Nedir

Temelde TikTok uygulamasının özelliklerini sunan Instagram Reels, kullanıcıların beğenisini kazanacağı görülüyor. TikTok’un en son, yasaklanacağı haberlerle gündemde yer etmesi de Instagram Reels’e olan ilgiyi arttırabilir. Instagram Reels nasıl kullanılır?Instagram Reels video yükleme nasıl yapılır?  

Instagram Reels Nasıl Kullanılır? 

Instagram’ın sol üst köşesinde yer alan ‘kamera’ simgesine dokunduktan sonra aşağıda göreceğiniz “canlı-hikaye-reels” sekmelerinden reels’i seçerek videonuzu çekmeye başlayabilirsiniz.  

İnstagram Reels Nasıl Kullanılır

Reels videosu oluştururken sol tarafta alt alta sıralanmış “süre, ses, hız, efektler ve zamanlayıcı” seçeneklerinden videonuzu 15 veya 30 saniye olacak şekilde ayarlayabilir, Instagram Müzik aracılığıyla şarkı ekleyebilir, videonun hızını kontrol edebilir, efektlerle renklendirebilir, zamanlayıcı ile 30 saniyeye kadar çekilebilen klibin uzunluğunu düzenleyebilirsiniz. Zamanlayıcıyı ayarladığınızda kayıta girmeden önce geri sayım başlayacaktır.

İnstagram Reels Nasıl Kullanılır

Ayarladığınız süreyi değiştirmek istediğinizde ise ‘zamanlayıcıyı temizleyebilirsiniz.’  

İnstagram Reels Nasıl Kullanılır

Videoyu reels veya hikayeler bölümünde paylaşmak kullanıcının tercihine bırakılırken aynı zamanda taslak olarak da kaydedebilirsiniz.

İnstagram Reels Nasıl Kullanılır

Gizli hesaplardan çekilen Reels videoları gönderi ve hikaye olarak paylaşılabiliyorken açık hesaplarda keşfette reels bölümünde görülebilecek. Bu sayede kişi, ürettiği içeriklerle takipleşme ağı kurmadığı insanlar tarafından da keşfedilebilecek. Gizli hesaplarda ise IGTV videoları gibi takipçilerin ana sayfa akışında görülüyor. Kişinin reels videosou, kullandığı hashtag, etiket ve şarkıların sayfalarına da düşüyor. Gizli hesaba sahip kullanıcıların paylaştığı reels videoları takipçileri tarafından görülebiliyor. Çektiğimiz videolara aynı zamanda arkadaşlarımızı etiketleyebiliyor, yakın arkadaşlar ve direct olarak paylaşabiliyoruz. Bu videolar profilde Reels’e ayrılan bölümde yer alıyor.  

İlginizi çekebilir:

İnstagram ve Facebook, ‘İçerik Hak Talebi’ Özelliğini Kullanıma Sunacak

ABD Yargısı, TikTok Uygulamasının İndirilme Yasağı Kararını Askıya Aldı

İnstagram Hikayelerine Gizli Gizli Bakmanın Basit Yolu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz