Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

İleri teknolojiler alanında çalışmalarını sürdüren Türk girişim şirketi Scalar Vision, geliştirdiği 3D görüntüleme ve Artırılmış Gerçeklik tabanlı teknolojiler ile 3 boyutlu hale getirdi. Scalar Vision e-ticareti 3 boyutlu bir halde sunarak online alışveriş deneyimini artırıyor. Greyder ile Eylül başında hayata geçirilen ilk proje, sunduğu kalite ve verimlilikle kısa sürede tüketiciler ve e-ticaret yapan firmalar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Türk girişim şirketi Scalar Vision, geliştirdiği 3D görüntüleme ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle pandemi döneminde yükselişe geçen online alışverişe üçüncü boyutu katarak çözümlerini erişilebilir maliyetlerle firmaların kullanımına sunuyor. Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da faaliyetlerini sürdüren ve 3D teknolojileri üzerine dikkat çeken çalışmalara daha önce de imza atan şirket, e-ticarette gerçeğe yakın ürün gösterimi için ürettiği Web 3D ve AR çözümlerini markalara sunmaya Greyder ile başladı.

Ürünleri mağazada gibi deneyimleyin

Scalar Vision Kurucusu Bülent Demirhan projeyi “İnsanların mağazada yaşadıkları ürün deneyimini, yüksek kalitede ve gerçekçi 3D görüntülerle online olarak da web üzerinden kolayca yaşamasını sağlamak” şeklinde açıkladı. Demirhan: “Böylelikle müşterilerin iki boyutlu resimlerdeki sınırlı görünürlüğü aştığını belirtti. Fiziksele en yakın şekilde ürünleri gerçek boyutları ile görmelerini ve kendi mekanlarına yerleştirerek daha net bir kararla online satın almasını sağlıyoruz. Greyder markasının e-ticaret sitesi üzerinden devreye aldığımız çözüm ile tüketiciler ayakkabıları ortalama 3 dakika süreyle detaylı bir şekilde inceliyor. Bunun sonucu olarak da ilgili kategorinin ürün satışlarında kısa sürede %100’ün üzerinde bir artış sağlandı.” dedi.

Scalar Vision ‘ın 3D altyapısı

Sundukları teknolojinin çok kaliteli ve hızlı şekilde artırılmış gerçeklikle (AR) farklı bir 3D ürün deneyimi sağladığına dikkat çeken Demirhan, konuşmasını sürdürdü. Demirhan : “Çalışma şeklimizde firma, ürünlerini hızlı bir şekilde e-ticaret sitesine web tabanlı 3D ve AR ile eklemiş oluyor. Greyder’in teknoloji kategorisi ürünleriyle yaptığımız çalışma, Türkiye’de ayakkabı sektöründeki ilk ticari web AR ve 3D çalışması olmasının yanında dünyada da ilk çalışmalardan. Çözümümüz, e-ticarete konu olan tüm ürünler için kullanılabilir durumda. Ürün ve hizmetlerimizi Greyder ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu ilk projeyle birlikte tanıtmaya başladık. Proje şimdiden mobilya, tekstil, aksesuar ve beyaz eşya konularında faaliyet gösteren pek çok firmanın ilgisini çekti”.

Bugüne kadar yapılan ve yapılmakta olan benzer çalışmalarda 3D görüntü kalitesinin yetersiz olması, proje sürelerinin uzun olması ve yüksek maliyetler 3D ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin yaygınlaşmasındaki en önemli engeller idi. Fakat Scalar Vision’ın uçtan uca geliştirdiği teknolojilerle tüm bu engelleri kaldırıp, 3D ve AR teknolojilerinin tüketici ve firmalarla kısa sürede buluşmasını sağlıyor.

Teknoloji nasıl geliştirildi?

Scalar Vision Kurucusu Demirhan sistemin çalışmasını şöyle özetledi. “Geliştirdiğimiz özel 3D Görüntüleme sistemleri ile hızlı ve kaliteli bir şekilde 3D model üretebilmeyi başarıyoruz. Firma tarafında, sunucu ve yazılım altyapısı üzerinde bir yük yaratmayacak şekilde çok hızlı bir şekilde entegre olmamızı sağlayan bulut tabanlı bir altyapı geliştirdik. Firma web sitesine sağladığımız bir javascript dosyası ile saatler içerisinde entegre olabiliyoruz. Altyapımızı ölçeklenebilir sunucular üzerinde kurduk. İçeriklerimizi CDN (içerik iletimi ağı) üzerinden tüm dünyada aynı performansla çalışacak şekilde servis ediyoruz”.

İlginizi Çekebilir:

iOS 14 ile Apple’ın Yeni Artırılmış Gerçeklik Uygulaması Gobi Geliyor

Facebook, AR Tabanlı Bir Akıllı Gözlük Geliştirmek İçin Ray-Ban ile İş Birliği Yaptı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz